15.05.2017, 00:00

Sulíka prešetria. Mal ovplyvniť nezávislosť súdov

Zástupcom justície sa nepáčia vyhlásenia o zmenkách v prospech kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera.

Richard Sulík
Zdroj: Peter Mayer

Sudcom na okresnom súde Bratislava V došla trpezlivosť. Cítia sa pod politickým tlakom. Generálnu prokuratúru požiadali, aby prešetrila výroky predsedu SaS Richarda Sulíka a poslanca za rovnakú stranu Alojza Baránika. Za slovami politikov vidia možné ohrozenie svojej nezávislosti. Baránik sa zas domnieva, že môže ísť o pokus zastrašiť kritikov.


Sudcov znepokojili výroky zástupcov SaS v súvislosti s firmou Správa a inkaso kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera. Tá žiada vydanie platobného rozkazu na uhradenie 69 miliónov eur. Zmenky mal ešte v roku 2000 údajne podpísať vtedajší riaditeľ Markízy Pavol Rusko a zaručené mali byť samotnou televíziou, ktorá to odmietla.


Rozhodoval jeden sudca
Baránikovi so Sulíkom sa nepozdávalo, že o troch zo štyroch platobných rozkazoch rozhodoval jeden človek a spochybňovali elektronické prideľovanie spisov. „Áno, konkrétne sme sa vyjadrili, že tri zo štyroch podaní dostal jeden sudca, a my to nepovažujeme za náhodu. To je naše dobré právo,“ povedal pre HN predseda SaS. Okrem toho Sulík ešte vo vyhlásení zo štvrtého mája tvrdí, že „právo na spravodlivý proces existuje u nás len na papieri, lebo v skutočnosti hlavné slovo v súdnych sporoch majú peniaze, styky a korupcia“. Za svojimi výrokmi si stojí a o zmiernení slovníka zatiaľ neuvažuje.


Ani Baránik si nemyslí, že by jeho

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.