04.05.2017, 00:00

Šéfovia nemocníc budú platiť pokuty za svoje škody

Drucker chce odstrániť obmedzenia na finančné postihy pre riaditeľov štátnych zdravotníckych zariadení.

Niektoré obce bojujú s vysokými dlhmi, iné s nezamestnanosťou. Na snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker (vpravo) s primátorom Vranova nad Topľou Jánom Raganom počas výjazdového rokovania vlády.
Zdroj: TASR

Vyše pol miliardy. To je dlh štátnych nemocníc po lehote splatnosti ku koncu minulého roka. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker preto najnovšie chystá bič na šéfov zdravotníckych zariadení.

Väčšia zodpovednosť
Pri neefektívnom manažovaní či iných škodách, ktoré spôsobia, by im mali hroziť oveľa vyššie sankcie ako doteraz. „Chceme ich dostať na jednu úroveň so štatutárnymi orgánmi, aby bola zabezpečená vyššia miera ich zodpovednosti,“ priblížil minister. V súčasnosti už prebiehajú rokovania s rezortom spravodlivosti o úprave pracovnoprávnych vzťahov riaditeľov.

Konateľka advokátskej kancelárie Vis Legis Lenka Katríková vysvetľuje, že pri dokázaní škody by tak boli pokutovaní v jej plnej výške. Dôvodom na vyššie pokuty nebude len dlh, ale aj sprenevera či neoprávnené podpísanie dokumentov, ktoré v konečnom dôsledku nemocnicu poškodia.

Opozícia aj zdravotnícki analytici pritom už dlhodobo upozorňujú na to, že v súčasnosti chýba väčšia hmotná zodpovednosť riaditeľov štátnych zariadení.

Potrebné poistenie
Tá je v súčasnosti limitovaná a pokuty nemôžu presiahnuť štvornásobok ich mesačnej mzdy. Opatrenie, ktoré navrhuje Drucker, by podľa Katríkovej určite pomohlo. „Nelimitovanie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobia pri výkone činnosti, by mohlo prispieť k tomu, aby ju vykonávali s maximálnou odbornou starostlivosťou.“

Hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková však upozorňuje, že ak návrh prejde, musia sa prijať aj ďalšie opatrenia. V akciových spoločnostiach síce správne rady nesú väčšie následky, ale proti ujmám sa môžu pripoistiť. „V terajšom stave nám to okolnosti neumožňujú,“ vysvetľuje. Dodáva, že po nastavení takejto možnosti plán podporia.

S väčšou hmotnou zodpovednosťou kompetentných súhlasí aj analytik INEKO Dušan Zachar. Ak by vša

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.