28.04.2017, 00:00

Štát sprísni objednávky k lekárovi cez internet

Sankcie budú hroziť aj externým firmám, ktoré sprostredkúvajú termíny u doktorov za poplatok. Tie chcú, aby systém financovala verejná správa.

Prvý urgent západného typu otvorili Žilinský župan Juraj Blanár (vľavo), minister zdravotníctva Tomáš Drucker a riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.
Zdroj: TASR

Poplatok za prednostné vyšetrenie u lekára sa zrušil pred dvoma rokmi. Väčšiu spravodlivosť to však do ordinácií neprinieslo. Lekári aj napriek úprave zákona našli spôsob, ako systém obísť. Pacienti sa môžu za poplatok objednať cez portál, kde si zisk rozdelí lekár aj firma, ktorá ho prevádzkuje. S novým zákonom by sa to malo sprísniť. „Pacienti sa budú môcť objednávať cez portály, ale za objednanie sa k lekárovi nebude možné požadovať a ani vyberať poplatok,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zákony nič nezmôžu
V súčasnosti sú naše zákony na „rezervačné“ firmy prikrátke. „Ak sa nechá firmou zastúpiť pacient, samozrejme na dobrovoľnej báze, tak k porušeniu zákona podľa jeho súčasného znenia nepríde,“ vysvetľuje konateľka advokátskej kancelárie Vis Legis Lenka Katríková s tým, že sankcie nikomu nehrozia. Doteraz sa však v tejto veci nekonalo. Súčasný minister Tomáš Drucker to chce zmeniť. „Ktokoľvek, kto akýmkoľvek spôsobom podmieňuje objednanie na zdravotnú starostlivosť, bude sankcionovaný až do sumy 10-tisíc eur,“ vysvetľuje podmienky. Zmena teda nastáva v tom, že pokuty by mohli byť udeľované aj firmám, ktoré prevádzku zabezpečujú a lekárom, ktorí to umožňujú.


Objednávanie zadarmo
Petra Piršelová, konateľka firmy H5SMS, ktorá prevádzkuje portál Nestojv

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.