21.04.2017, 00:00

Lekári budú ordinovať dlhšie

Všeobecní doktori už nezavrú, kedy sa im to hodí. Rezort im stanoví minimálne hodiny.

doktor, lekár, pacient
Zdroj: Dreamstime

Slováci vedia, kedy majú ich lekári „ordinačné hodiny“. Tento pojem však dnes naše právo nepozná. Kontrolórom v krajoch to sťažuje kontroly, či v ambulanciách vôbec dodržiavajú časy uvedené na dverách. Navyše, ak sú ordinácie zatvorené priskoro, pacienti môžu skončiť na pohotovostiach.


Určia minimálny čas
Aj na podnet žúp chce ministerstvo zdravotníctva stanoviť minimálne ordinačné hodiny. Asociácia nemocníc Slovenska navrhuje, aby to bolo 30 hodín týždenne. Podľa Bratislavského samosprávneho kraja prijíma 55 percent lekárov pacientov len 26 hodín týždenne. Prezident asociácie Marián Petko chce, aby lekári ošetrovali pacientov dvakrát do týždňa do 14. – 15. hodiny. „V súčasnosti niektorí lekári poobede vôbec neordinujú,“ upozorňuje.


Pohotovosti, kde pacienti, ktorí nestihnú lekára, skončia, po novom oklieštia. Asociácia sa preto bojí väčšieho preťaženia urgentov v nemocniciach. Novela sa objaví v medzirezortnom pripomienkovom konaní v najbližších dňoch. Stanovenie rozsahu ordinačných hodín však ešte nebude jeho súčasťou. Podľa hovorkyne ministerstva Zuzany Eliášovej je návrh v štádiu rozpracovanosti.


Málo lekárov
Prax všeobecných lekárov však podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha ukazuje iné dôvody, pre ktoré pohotov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.