20.04.2017, 00:00

Politológ: Mihál s Beblavým nie sú lídri, za ktorými by mali ísť masy. Ale SaS môžu zobrať voličov

ROZHOVOR

Jozef Mihál a Miroslav Beblavý
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Bude to skôr intelektuálny krúžok než premiérska strana, myslí si politológ Radoslav Štefančík. Napriek tomu podľa neho má novovznikajúci politický subjekt nezaradených poslancov šancu na úspech.

Považujete za dobrý krok, že Miroslav Beblavý a Jozef Mihál ohlásili založenie politickej strany práve teraz?
Z hľadiska časového naplánovania to nemusí byť zlé, existuje tu priestor pre stranu, ktorá sa bude prezentovať ako moderný typ proeurópskej politickej strany zameranej prozápadne a proatlanticky. Toto tu momentálne chýba. Viaceré strany sú prezentované skôr ako konzervatívne či nacionalistické. Niektoré sa orientujú až šovinistickým smerom.
Sťaží to vstup Progresívneho Slovenska do politiky?
Samozrejme, pretože Progresívne Slovensko sa prezentovalo podobnými myšlienkami. Ak by založili stranu, mohli by na svoju stranu získať práve poslancov ako Beblavý alebo Mihál. Ale tým, že oni ohlásili vznik strany skôr, sťažili pozíciu ostatným. Nevidím totiž veľké rozdiely medzi ohláseným subjektom a tým, o čom hovoria ľudia okolo Progresívneho Slovenska.
Nebude pre oboch ich politická minulosť príťažou?
Určite to nebude strana, ktorá by mala byť náhradou za veľké strany typu Smer alebo HZDS. Bude to subjekt, ktorý sa bude pohybovať okolo 7 až 12 percent. Záleží to tiež na tom, či sa im podarí osloviť aj sympatizantov z radov SaS, ale určite to nebude veľký subjekt. Skôr taký progresívny intelektuálny krúžok.
Aký typ voličov môže takýto subjekt osloviť?
Pravdepodobne mladých ľudí, ktorí sú orientovaní na Európsku úniu. Oni sa síce zadefinovali liberálne, konzervatívne aj sociálne, ale nie je to nejaký oxymoron. Viem si predstaviť, že práve títo ľudia dokážu s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.