19.04.2017, 00:00

Sme radi, ak tému diplomovky zadá firma

Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer pre HN.

študenti
Zdroj: Pavol Funtál

Absolventi bez praxe – takíto uchádzači o prácu sú pre zamestnávateľov často nočnou morou. Napriek tomu však firmy hovoria, že vysokoškolsky vzdelaných ľudí je stále veľa. Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer preto víta na škole spoluprácu s firmami. Tvrdí, že zamestnávatelia vedia využiť už diplomové práce, ktorých témy sú zadávané práve podľa ich potrieb. Najnovšie budú môcť študenti takto pracovať aj pre spoločnosť Uber.

Slovenská technická univerzita oznámila spoluprácu so spoločnosťou Uber. Čo to bude znamenať pre študentov?
Spoločnosť Uber nás oslovila na spoluprácu. Hoci ešte nie sme tak ďaleko, aby som dokázal hovoriť o úplných podrobnostiach, na našej škole sa takáto spolupráca rieši cez projektové či záverečné práce. Je to dôležité, pretože študent sa prostredníctvom nich profiluje a získava konkrétne zručnosti cez konkrétne zadanie firmy. Musí si naštudovať problém, vybrať najlepšie riešenie a neskôr ho obhájiť pred komisiou.
Nájdu si potom študenti uplatnenie v týchto firmách?
To závisí, samozrejme, od kvality diplomovej práce, ale stáva sa to často. Cieľom diplomovej práce je preukázať úspešnosť štúdia, že študent získal skúsenosti, vie témy rozanalyzovať, nájsť riešenie a toto náležite zdokumentovať. A ak je zadávateľ s témou spokojný a riešenie má pre firmu aj pridanú hodnotu, napríklad v podobe inovovanej služby či výrobku, tak je veľmi dobrý výsledok. Pre firmy je cenné, keď vidia do prípravy študentov, podieľajú sa na nej a vedia si tak vybrať a zamestnať často už počas štúdia šikovných študentov.
Na čom by mohli pracovať študenti práve pre spoločnosť Uber?
Predpokladám, že v prvom kole pôjde najmä o spoluprácu s Fakultou informatiky a informačných technológií pri vývoji a zlepšovaní dopravných aplikácií, či o analýzu veľkých dát, ktoré táto spoločnosť potrebuje. V ďalšom kole by mohlo ísť o spoluprácu náklad aj so Strojníckou fakultou či s Fakultou elektrotechniky a informatiky, ktoré sa zameriavajú vo výskume na elektroniku do automobilov, autonómne riadené autá či elektromobily.
Vieme, čo získa zo spolupráce firma, čo študenti. Ale aký je prínos pre školu?
Spoločnosť Uber poskytne trom najlepším študentom štipendium v hodnote tisíc eur. My sme radi, keď si zamestnávatelia všimnú našich študentov, dúfame tiež, že takéto iniciatívy prinesú viac talentovaných a motivovaných uchádzačov o štúdium našej škole.
Pozrime sa trocha do minulosti. Čím už vaši študenti zaujali?
Príkladov je na rôznych fakultách množstvo, prioritne sa naozaj u nás záverečné práce zadávajú v spolupráci s praxou. Naposledy napríklad doktorand Fakulty informatiky a informačných technológií vytvoril umelú inteligenciu, ktorú naučil vyhodnocovať snímky mozgu z vyšetrenia magnetickou rezonanciou. Zaujímavý projekt tiež riešia na Stavebnej fakulte, kde testujú bratislavské výškové budovy Twin City, Panorama či mrakodrapy Zahy Hadid. Sledujú napríklad pôsobenie vetra, akustiku, šírenie tepla. Nemenej zaujímavá je tiež spolupráca študentov informatiky so spoločnosťou Molpir. Vytvorili multimediálny systém do vlakov, ktorý už používa aj súkromný vlakový prepravca.
Ak zamestnávateľ má záujem, aby mu vypracovali niečo študenti, môže vás osloviť a vytvoriť svoje vlastné zadania diplomových prác?
Áno, môže nás osloviť. Neb

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.