12.04.2017, 00:00

Lekári za e-Health platiť nechcú

Štát zatiaľ doktorom neplánuje dať peniaze na vhodné počítače, nevyhnutné pre e-zdravotníctvo.

doktor, lekár
Zdroj: Reuters

Stovky lekárov na Slovensku nemá dostatočný počítač a internet na to, aby sa od janurára budúceho roka mohli zapojiť do e-Health. Teda elektronického zdravotníctva, vďaka ktorému budú všetky informácie o pacientoch v elektronickej podobe.

Ide zhruba o desatinu z 15-tisíc lekárov pracujúcich v ambulanciách, informoval riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš, ktorý má e-health zabezpečiť.

Peniaze od štátu
Naši lekári by chceli od štátu dotácie. Presne také, aké dostali českí lekári. Tí od budúceho roka prechádzajú na elektronické predpisovanie liekov a tamojšia vláda im prisľúbila 150 miliónov českých korún. „Malo by to pokryť náklady, ktoré budú mať so zavedením,“ povedal tamojší minister zdravotníctva Miloslav Ludvík minulý týždeň.

Slovenskí lekári sú presvedčení, že je úlohou štátu zabezpečiť pre lekárov peniaze na lepšie počítače. Doktori totiž nemajú na výber, do e-Health sa zapojiť musia, hovorí riaditeľ Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. „Táto povinnosť je vo verejnom záujme.“

Analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar si však taký istý nie je. Ak vláda lekárom odklepne príspev

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.