05.04.2017, 00:00

Pre byrokraciu dostane peniaze menej žiakov

Asistenti pomáhajú znevýhodneným deťom udržať sa na bežných školách, čo im do budúcnosti uľahčuje umiestnenie na trhu práce.

Pre byrokraciu dostane peniaze menej žiakov
Zdroj: Pavol Funtál

Základnú školu v obci Jarovnice navštevuje veľká časť detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Za každé jedno z nich dostávala škola až do minulého roka príspevok, z ktorého platila asistentov učiteľa. Tí deťom pomáhajú nielen na hodine, ale aj po vyučovaní a zabezpečujú kontakt s rodičmi. Aj vďaka tomu ich nepreradili do špeciálnych škôl a neskôr sa ľahšie uplatnia na trhu práce. Starosta Jarovníc Florián Giňa upozorňuje, že v minulom roku dostávala škola každý mesiac príspevky za tisíc detí, po novele ministerstva školstva je ich už iba okolo 300. Škola len tento rok príde o 70-tisíc eur.

Znižovanie počtu chudobných
Podľa údajov rezortu školstva poberali základné školy v roku 2015 vyše 57-tisíc príspevkov na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Momentálne už iba 22-tisíc. Analytička projektu To dá rozum Miriam Hapalová upozorňuje, že počet detí, ktoré majú na príspevok nárok, sa neznížil kvôli zvyšovaniu nárokov, ale preto, že kompetentní nemali čas spraviť deťom potrebné posudky. Za všetko môže podľa nej novela schválená v júni roku 2015. „V minulosti bol die

Dočítajte článok teraz len za 1 cent