05.04.2017, 00:00

Analytici Druckerovi: Zvážte predaj najstaršej nemocnice

Inštitút finančnej politiky navrhuje ministerstvu, aby zvážil predaj nemocnice v bratislavskom Starom Meste.

Tomáš Drucker
Zdroj: TASR

Najstaršiu nemocnicu v Bratislave čakajú veľké zmeny. Dôvodom je výstavba novej Univerzitnej nemocnice, ktorú má dnes schvaľovať vláda. Podľa plánov ministerstva sa „Mickiewiczka“ už o pár rokov zmení na špecializované centrum nervových a duševných chorôb a pre geriatrických pacientov. Väčšina oddelení z nej sa teda presťahuje do Ružinova, Rázsoch či na Antolskú. Nemocnica na Mickiewiczovej má, naopak, stiahnuť geriatrických pacientov z Podunajských Biskupíc.


Ukázala analýza
Inštitút finančnej politiky však vo svojej novej analýze tvrdí, že to bude nákladné. Upozorňuje aj na to, že rezort zdravotníctva dostatočne nezdôvodnil, prečo by mala najstaršia nemocnica zostať. „Budova Univerzitnej nemocnice Staré Mesto je v zlom technickom stave a bude vyžadovať výrazné investície pre zmenu špecializácie,“ píše sa v správe inštitútu. Jej rekonštrukcia spolu s Podunajskými Biskupicami by mala stáť približne 17 miliónov. Navrhujú preto zvážiť možnosť predaja nemocnice v Starom Meste alebo ju využiť na iný účel. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová však vysvetľuje, že iné využitie jej areálu predstavuje významné riziko, z dopravného aj urbanistického hľadiska a v analýze zhodnotili všetky objektívne skutočnosti.


So stanoviskom Inštitútu finančnej politiky však súhlasí aj analytik INEKO Dušan Zachar. Výstavba novej „u

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.