21.03.2017, 00:00

Bezcenných akcií sa dá zbaviť už len za peniaze

Dve spoločnosti prevezmú cenné papiere z kupónovej privatizácie už iba za odplatu. Predtým by si ľudia mali u obchodníkov skontrolovať ich hodnotu.

 kupónová privatizácia, knižka
Zdroj: Archív HN

Verili, že zbohatnú na predaji štátneho majetku. Namiesto výberu dividend chodia každý rok na poštu zaplatiť poplatok za účet (bez)cenných papierov. Akcie z kupónovej privatizácie vlastní ešte 250-tisíc ľudí, časť z nich pritom nemá žiadnu hodnotu. Centrálny depozitár cenných papierov preto upozorňuje, že ešte stále zostáva veľa ľudí, ktorí platia poplatok zbytočne.

Nevyužili príležitosť

„Minimálna cena pre fyzickú osobu je 12 eur za rok, maximálna až 120-tisíc eur,“ vymenúva obchodná riaditeľka Centrálneho depozitára Dagmar Kopuncová a spresňuje, že z celkového počtu účtov je 93-tisíc vedených zosnulým osobám. Dediči či zvyšných 156-tisíc majiteľov malo do leta minulého roka možnosť zbaviť sa týchto akcií a bezplatne ich previesť na štát.


Bezcenných akcií sa môžu Slováci zbaviť stále, no už to nebude zadarmo. „Už nie je možné požiadať o prevod akcií na štát. Je však možné previesť cenné papiere na našu dcérsku spoločnosť, povedala Alexan

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.