21.03.2017, 00:00

E-schránky sú v kritickom bode. Firmy ich ignorujú

Rezort vnútra začal podnikateľom rozposielať upozorňujúce esemesky. Pre štátne e-schránky hrozí kolaps.

Robert Kaliňák - minister vnútra
Zdroj: TASR

Budete vyčkávať v dlhých radoch, odkazuje ministerstvo vnútra slovenským firmám. Tie totiž ignorujú povinnosť zriadiť si štátny e-mail, na ktorý im budú úrady od júla posielať dôležité dokumenty.

Polovica firiem
„Takmer 111-tisíc osôb nemá vybavený občiansky preukaz s čipom, alebo ho nemá aktivovaný bezpečnostným osobným kódom,“ informovalo tlačové oddelenie rezortu vnútra. Pripravených je tak ledva 48 percent podnikateľov, ktorí majú veci vysporiadané aspoň s políciou. Ani to však na prijímanie pošty nestačí, schránku treba totiž naštartovať.

Ministerstvo odkazuje, že situácia je už dnes kritická. Na to, aby úradníci vedeli plynulo vybavovať firmám e-občianske, by muselo na políciu týždenne prísť až sedemtisíc zástupcov firiem. Avšak chodí ich len tisícka.

Esemesky od Kaliňáka
Rezort ministra Roberta Kaliňáka preto začal firmám vo veľkom rozposielať upomienky. „Bola to krátka esemeska s otázkou, či ako štatutár firmy už mám vybavený elektronický preukaz. Termín je do konca júna a odporúčajú mi vybaviť si ho čo najskôr,“ opisuje komunikáciu so štátom člen predstavenstva spoločnosti GastroNet Jozef Šétaffy. Podľa neho si treba uvedomiť, že úrady majú zo zákona 30 dní na to, aby žiadosť zadministrovali. „Pokiaľ tam podnikateľ pôjde na poslednú chvíľu, dostane čítačku a

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.