20.03.2017, 00:00

Štát chce vidieť viac ľudí v domácom väzení

Prokurátori dostanú novú úlohu – vypracovávať pre sudcov správy, z ktorých bude jasné, pre ktorých odsúdených je vhodný elektronický náramok.

Elektronické náramky, domáce väzenie
Zdroj: Marek Kmeť

Do domáceho väzenia musí putovať viac Slovákov. A zapracovať na tom majú prokurátori. Odkazuje im to ministerstvo spravodlivosti, ktoré na to tlačí aj kvôli nelichotivým výsledkom kontroly Najvyššieho kontrolného úradu.


Vhodní kandidáti
Štátni kontrolóri začiatkom marca upozornili, že systém je navrhnutý na monitorovanie až 2 000 osôb. V minulom roku sa však využil len v 25 prípadoch. Problémom je komplikovanosť nasadzovania. „Vydanie trestného rozkazu ide rýchlejšie a sudcovia nechcú zdržiavať súdne konanie, kým dostanú správu od probačného a mediačného úradníka,“ načrtol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Vypracovanie správy, či je odsúdený vhodným kandidátom na nosenie elektronického náramku, trvá asi mesiac.


„Aj preto chceme, aby sa ,vhodnosť kandidáta‘ na elektronický monitoring zisťovala už na začiatku trestného konania, nie až pred súdom,“ dodáva Bubla. Celý proces by to mohlo uľahčiť.


K využívaniu náramkov pre odsúdených je naklonená aj generálna prokuratúra. Zatiaľ však nedisponuje výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, odkázala jej hovorkyňa Andrea Predajňová.
V prípade, že by prokurátori iniciovali vypracovanie správy pre sudcu vopred, umožnilo by mu to rozhodovať efektívnejšie a vyberať spomedzi viac

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.