16.03.2017, 00:00

Časť vysokých škôl už titul bakalár neudelí

Ministerstvo školstva predstavilo konkrétne body dôležitej reformy.

Peter Plavčan
Zdroj: TASR

Budúci učitelia už nebudú musieť absolvovať štátnice dvakrát. Titul bakalár po prvých troch rokoch na univerzite chce ministerstvo školstva pre pedagógov úplne zrušiť. Návrh je súčasťou veľkej školskej reformy s názvom Učiace sa Slovensko. Minister Peter Plavčan včera predstavil konkrétne body revolučných opatrení. Verejnosť má teraz šesť týždňov na pripomienkovanie.


Bezcenný titul
Šestica autorov reformy priznáva, že bakalárske programy sú pre učiteľov základných a stredných škôl bezcenné. Vysokoškolská príprava budúceho učiteľa má trvať päť rokov, ale len s jednými štátnicami. „Vytvorenie takýchto učiteľských programov bude návratom k osvedčenej praxi a odbúra rôzne neproduktívne aktivity ako administrácia a nadbytočné ukončovanie bakalárskeho štúdia pre vznik ,polovičných‘ učiteľov,“ píše sa v dokumente. Táto zmena sa pozdáva aj zástupcom univerzít. Podľa predsedu Rady vysokých škôl Martina Putalu je titul po trojročnom štúdiu zbytočný, keďže sa predpokladá, že absolventi si majú hľadať uplatnenie práve v školstve. Na pôsobenie v profesii učiteľa však podľa Putalu treba magisterský stupeň. „Spojenie prvého a druhého stupňa tohto štúdia do jedného celku umožní optimálnejšie rozložiť jednotlivé predmety. Úpravu vítame,“ vysvetlil. S návrhom však nie je stotožnený napríklad analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Podľa neho by mohlo byť pedagogické štúdium rozdelené na teoretickú a praktickú časť, pričom teória by bola prvé tri roky a magisterský stupeň by obsahoval najmä prax.


Prijímačky po novom
Spoluautor reformy a šéfredaktor časopisu Dobrá škola Vladimír Burjan oponuje, že zrušenie bakalára môže pedagogic

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.