16.03.2017, 00:00

Slovenská top nemocnica. Drucker oživí mŕtvu ruinu

Naše kľúčové zdravotnícke zariadenie má vzniknúť aj na mieste už vyše 30 rokov rozostavaných Rázsoch.

Slovenská top nemocnica. Drucker oživí mŕtvu ruinu
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na začiatku jej výstavby, pred vyše 30 rokmi, sa o nej hovorilo ako o, na naše pomery, nevídanej nemocnici. Po páde socializmu sa však jej výstavba komplikovala, zastavovala a jemne rozmrazovala. Až prišiel prelom tisícročí a zakonzervovanie stavby. A z pôvodne megalomanského projektu sa bratislavské Rázsochy zmenili na jednu z najznámejších realitných opách. Málokto veril, že projekt niekedy ožije. Prišlo však prekvapenie. Ministerstvo zdravotníctva si totiž práve Rázsochy vybralo ako jedno zo sídiel novej univerzitnej nemocnice.

Už o šesť rokov
Podľa informácií HN si rezort sľubuje, že nové zdravotnícke zariadenie budú môcť pacienti využívať už v roku 2022 a náklady na výstavbu by sa mali vyšplhať na 263 miliónov eur. „Prvý rok plnej prevádzky sa očakáva v roku 2022,“ potvrdila pre HN hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku a externý poradca ministra Druckera Tomáš Szalay však pripúšťa, že predpokladaný termín sa môže posunúť. Dôvodom môžu byť napríklad politické vplyvy. „Z môjho pohľadu ide o jeden z najrizikovejších faktorov, parlamentné voľby môžu ovplyvniť manažment projektu,“ povedal pre HN Szalay.

Peniaze aj Ružinovu
Nová nemocnica mala stáť pôvodne na Patrónke, minister Drucker však toto miesto zavrhol a rozhodol sa pre Rázsochy a Ružinov. Ružinovskej nemocnici sa napokon ujde 80 miliónov eur. Nepočíta sa však s výstavbou novej budovy, ale s rekonštrukciou už existujúcej. „Takáto diverzifikácia je zo strategického hľadiska dobré riešenie,“ povedal člen zdravotníckeho výrobu a poslanec OĽaNO Marek Krajčí.

Nová „univerzitka“ mala byť pôvodne financovaná cez PPP projekt – budovu mal teda postaviť súkromník, ktorému by štát zákazku roky postupne splácal. Ešte v zime 2015 však Inštitút finančnej politiky prišiel s verdiktom, že verejno-súkromné partnerstvo je pri danom projekte pre štát nevýhodné. Tento spôsob financovania napokon vlani nový minister Drucker stopol. Peniaze na celý projekt napokon potečú zo štátnych peňazí.

Najväčší problém s novou univerzitnou nemocnicou je podľa odborníkov meškanie. Prvé rozhodnut

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.