27.02.2017, 00:00

Naši obvodní lekári zastúpia špecialistov

Štát chce rozšíriť činnosti všeobecných lekárov. Vďaka tomu by pacienti nemuseli tak často chodiť k špecialistom.

doktor, lekár
Zdroj: Reuters

Až 80 percent obvodných lekárov posiela svojich pacientov ďalej k špecialistovi. Môžu za to súčasné oklieštené kompetencie všeobecných doktorov. To sa má zmeniť. Ministerstvo totiž prichádza s modelom, v ktorom by niektorým pacientom robil špeciálne vyšetrenia všeobecný lekár.

Plus pre chronických pacientov
Ošetrovať by mohol napríklad pacientov s dyslipidémiou, poruchou látkovej výmeny tukov. „Ak je to neskoro zachytené, hrozí infarkt, cievna príhody, slepota a iné,“ vysvetľuje prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková. Tiež by po novom k špecialistovi nemusel posielať stabilizovaných chronických pacientov. „Nemôžeme totiž predpisovať ani plienky pre inkontinentných,“ vysvetľuje Peter Makara zo Zväzu ambulantných poskytovateľov. Pridáva sa aj Palušková, podľa ktorej je nezmyselné preháňať týchto pacientov po doktoroch len kvôli receptu. Starať by sa mali o tie bezproblémovejšie prípady.

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.