16.02.2017, 00:00

Pohotovosti budú ako na Západe

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje sieť 31 urgentných príjmov a šiestich traumacentier.

Prvý urgent západného typu otvorili Žilinský župan Juraj Blanár (vľavo), minister zdravotníctva Tomáš Drucker a riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.
Zdroj: TASR

Ak má vo večerných hodinách pacient vážny zdravotný problém, má ísť na urgentnú pohotovosť, tvrdí ministerstvo zdravotníctva. No podľa analytika INEKO Dušana Zachara mnohé zo súčasných fungujú „v realite iba na papieri“. V iných krajinách existuje pohotovostný príjem, ktorý ohodnotí stav pacienta. Čaká ho tím lekárov a všetko potrebné vybavenie. Stanovenie diagnózy i vyšetrenie prebiehajú na jednom mieste. „Lekár vyberie najakútnejšie prípady, ktoré idú prednostne,“ vysvetľuje analytik.

Na Slovensku sa pacient musí veľakrát presúvať v rámci nemocnice aj po viacerých poschodiach. Rezort zdravotníctva to chce riešiť projektom, urgentné pohotovosti sa budú viac podobať Západu. Štát na to použije časť peňazí zo 140-miliónového balíka od Európskej únie.

O eurofondy sa môžu uchádzať iba nemocnice mimo Bratislavského kraja po splnení ďalších podmienok. Ich projekty posúdi ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ sa prihlásili dva projekty. Priamo v hlavnom meste by zasa mohlo zdravotnícke urgenty podľa prezident

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.