08.02.2017, 00:00

Lekári zmiznú z pohotovostí

Zrušenie povinnosti lekárov slúžiť na ambulantnej pohotovosti do rána môže podľa odborníkov spôsobiť problémy.

doktor, lekár
Zdroj: Reuters

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu, ktorej súčasťou majú byť aj poplatky za „zneužitie“ urgentnej pohotovosti. Ak máte v noci napríklad horúčku, mali by ste ísť namiesto urgentu na ambulantnú pohotovosť. Tam však nemusíte nájsť lekára. Povinnosť lekárov slúžiť na pohotovosti do rána sa po novom ruší.

Organizátor, ktorý získa licenciu na prevádzkovanie tohto typu pohotovosti, musí podľa ministerstva dopredu preukázať, že lekárov zabezpečiť vie. Ak sa tak nestane, nastúpi VÚC, ktorý urobí rozpis služieb lekárov, avšak len do desiatej hodiny večer. A práve tu môže nastať problém. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko tvrdí, že ak budú nočné služby dobrovoľné, lekári slúžiť jednoducho nebudú. Súhlasí s tým aj Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia: „Keď sme na to ministerstvo upozorňovali, naše námietky neboli nijako zohľadnené,“ povedal.

Peniaze možno nepomôžu
Prezident asociácie nemocníc pripomína zákon z čias exministra Rudolfa Zajaca, ktorý zrušil povinnosť slúžiť na pohotovostiach špecialistom. „Odvtedy prestali a už tam pracovať nechcú, čo spôsobilo nemocniciam problém.“ To isté sa má zopakovať aj s obvodnými lekármi, ktorí to tiež odmietnu.

S lekármi sa majú dohodnúť posky

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.