01.02.2017, 00:00

Preplácanie výkonov bude spravodlivejšie

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pracuje na aktualizácii zoznamu výkonov, ktoré určujú, za čo lekár dostane od poisťovne zaplatené.

Prídete k lekárovi a zaplatíte si za pichnutie injekcie do kĺbu, ktorá vám uľaví od bolesti. A to aj napriek tomu, že zdravotná starostlivosť je na Slovensku bezplatná. Isté zlepšenie pre pacientov môže priniesť aktualizácia katalógu zdravotných výkonov. Ten je totiž extrémne zastaraný. Slovenské zdravotníctvo funguje iba s minimálnymi zmenami v zozname výkonov od roku 1993. Katalóg zdravotných výkonov v preklade znamená, koľko peňazí platia poisťovne ambulanciám za určité výkony. „Zdravotná starostlivosť sa zmenila a katalóg výkonov musí na tieto zmeny reagovať,“ hovorí predsedníčka zdravotného výboru Slovenskej lekárskej komory Edita Hlaváčková. S tým súhlasí aj ministerstvo zdravotníctva. Rezort v súčasnosti pracuje na aktualizácii, finálnu podobu by mal predstaviť do konca roka 2017. Nový zoznam má byť prvým krokom pre zmenu financovania ambulantných lekárov.

Nové postupy
Okrem toho lekári z katalógu nevedia vyčítať, koľko ich ten-ktorý výkon stojí. A sťažujú sa. „Naša

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.