01.02.2017, 00:00

Preplácanie výkonov bude spravodlivejšie

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pracuje na aktualizácii zoznamu výkonov, ktoré určujú, za čo lekár dostane od poisťovne zaplatené.

Prídete k lekárovi a zaplatíte si za pichnutie injekcie do kĺbu, ktorá vám uľaví od bolesti. A to aj napriek tomu, že zdravotná starostlivosť je na Slovensku bezplatná. Isté zlepšenie pre pacientov môže priniesť aktualizácia katalógu zdravotných výkonov. Ten je totiž extrémne zastaraný. Slovenské zdravotníctvo funguje iba s minimálnymi zmenami v zozname výkonov od roku 1993. Katalóg zdravotných výkonov v preklade znamená, koľko peňazí platia poisťovne ambulanciám za určité výkony. „Zdravotná starostlivosť sa zmenila a katalóg výkonov musí na tieto zmeny reagovať,“ hovorí predsedníčka zdravotného výboru Slovenskej lekárskej komory Edita Hlaváčková. S tým súhlasí aj ministerstvo zdravotníctva. Rezort v súčasnosti pracuje na aktualizác

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.