31.01.2017, 00:00

Poisťovňa chystá výpovede a e-recept

VšZP revidovala vlaňajšiu stratu na 200 miliónov, budúci rok plánuje zisk.

Generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan (v strede) v spoločnosti riaditeľa nákupu Milana Horvátha a riaditeľky revízneho odboru Beáty Havelkovej.
Zdroj: TASR

S vaším lekárom už nemáme zmluvu, oznámi Všeobecná zdravotná poisťovňa niektorým poistencom. V rámci ozdravného plánu vypovie zmluvy približne 120 ambulanciám. Za svojou rekordnou stratou totiž vidí aj falošné recepty, vymyslených pacientov či platenie doktorom ordinujúcim v tom istom čase na dvoch rôznych miestach, a práve to chce zastaviť. Podľa VšZP ide o bežné javy, ktorých dôsledkom sú horšie služby pre pacientov a plytvanie verejnými prostriedkami.


Lekári a pacienti
Podľa odborníkov sú plánované kroky potrebné, avšak nedostatočné. „Cítiť, že poisťovňa nechce ísť do otvoreného konfliktu s poskytovateľmi a pacientmi, ktorých by razantnejšie úsporné opatrenia boleli viac a boli by viac na očiach,“ hovorí analytik Ineko Dušan Zachar a upozorňuje na riziko, že nezodpovedné hospodárenie štátnej poisťovne z minulosti pokryjú ,skryto‘ občania z daní.


Lekárov by sa tieto zmeny výrazne dotknúť nemali, keďže sa týkajú predovšetkým špecialistov, ktorí majú viac ako jeden úväzok. „Lekár má zmluvný vzťah v inom zdravotníckom zariadení a podľa mojich znalostí sa odzmluvňujú nízkoúväzkové ambulancie,“ približuje pr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.