16.01.2017, 00:00

Poisťovne hlásia umelé hospitalizácie ľudí

Predlžovanie pobytu pacientov priznáva aj jedna z nemocníc. Dôvodom má byť to, že na ťažko chorých pacientov dostáva málo peňazí.

Pacient príde do nemocnice kvôli malému zákroku, lekár ho však podrží na lôžku dlhšie, než treba. Takéto prípady registrujú zdravotné poisťovne na Slovensku. Pacientov tak nemocnice oberajú o čas, poisťovne o milióny eur.

Dlhšie na lôžku
Takúto politiku niektorých nemocníc či lekárov priznávajú všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na našom trhu. „Pri kontrolách u poskytovateľov sa opakovane stretávame s prípadmi umelo predlžovaných pobytov na lôžku pacienta, keď už nie je poskytovaná zdravotná starostlivosť,“ tvrdí hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupalová Ksenzsighová. Všeobecná zdravotná poisťovňa hovorí o desiatkach prípadov ročne. Hovorca Dôvery Matej Štepiansky skonštatoval, že za 11 mesiacov vlaňajška odhalili prípady "nerealizovanej, neodôvodnenej alebo nesprávne vykázanej hospitalizácii", vďaka čomu "uchránili" 35 miliónov eur.

Pacientka Eva je jedným z prípadov, ktorá si vlani v decembri poležala dlhšie, než mala. Do nemocnice šla so „seknutými“ krížami. „Lekár a sestrička mi povedali, že musím zostať ležať dlhšie kvôli poisťovni,“ tvrdí Eva.

Nemocnice umelo predlžujú pobyt pacientov z jednoduchého dôvodu:

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.