12.01.2017, 00:00

Kotlebovci si trúfajú v ďalších krajoch

Extrémistom nahráva ambícia zrušiť druhé kolo volieb župana. Štandardní kandidáti majú rozdrobenú podporu.

Aj vrece zemiakov porazí pána Kotlebu – zľudovený výrok Roberta Fica prestal platiť už v druhom kole predchádzajúcich župných volieb. Bývalý učiteľ odvtedy nielenže nezmizol z verejného života, ale so spolustraníkmi rozširuje svoje politické bojisko. Okrem Banskobystrického kraja majú extrémisti z Ľudovej strany v hľadáčiku aj ďalšie. Otvorene sa hovorí o nitrianskom či prešovskom VÚC a zrejme k nim pribudne aj trenčiansky.

Nespravodlivé jedno kolo?


Aktuálne dosahuje ĽSNS v prieskumoch verejnej mienky osem- až desaťpercentnú podporu. A hoci sa im nemusí podariť obsadiť všetky kraje, v ktorých zabojujú, politológovia varujú, že pri tom, ako sú zjednotení, im môže paradoxne pomôcť vláda, ktorá sa pri vzniku zaštítila heslom „hrádza proti extrémizmu“. Prvým čítaním v parlamente už prešiel koaličný návrh, aby sme župana volili len v jednom kole. Práve to môže spôsobiť, že sa hlasy pre demokratické strany rozdrobia. „Nepredpokladám, že pri jednokolovej voľbe dôjde k dohode medzi stranami demokratického stredu. Preto si myslím, že pokiaľ bude existovať jednokolová voľba, šance extrémistov sú oveľa vyššie,“ hovorí politológ Radoslav Štefančík.

Ak sa volí iba v jednom kole, víťaz nemusí získať viac ako polovicu hlasov. „Jednokolový systém je nespravodlivý, lebo vyhrať môže aj niekto, kto nemá podporu väčšiny v spoločnosti, len má šťastie, že získal o jeden hlas viac ako ten druhý,“ upozorňuje politológ Jozef Lenč. Za dvojkolovou voľbou stoja analytici aj napriek tomu, že práve jej výsledkom bol v roku 2013 nástup Kotlebu k moci. Podľa nich išlo skôr o výnimku, pri ktorej zohrali úlohu viaceré faktory, ako napríklad slabý protikandidát, či práve vyjadrenie premiéra o vreci zemiakov.

Koalícia svoj postoj nemení


Napriek varovaniam analytikov sa zrejme na túžbe koalície oklieštiť hlasovanie

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.