29.12.2016, 00:00

Víťaz je Danko, porazený Procházka. Pozrite si vzostupy a pády v slovenskej politike

Po voľbách sa objavili neštandardné strany a z politickej mapy zmizol samozvaný kandidát na premiéra.

Predsedu národniarov koncoročná bilancia z politického hľadiska zrejme nesklame. SNS sa aj vďaka nemu začiatkom roka v prieskumoch verejnej mienky stabilne udomácnila nad hranicou zvoliteľnosti a v marcových parlamentných voľbách získala 8,6 percenta voličov. 

Povolebné rozhovoryukázali, že Danko bol jedným z rozhodujúcich faktorov pri formovaní vlády. Práve po jeho súhlase vstúpiť do koalície so Smerom sa k tejto alternatíve napokon priklonili aj Most-Híd a Sieť. 

Danko sa stal predsedom parlamentu a zo svojej pozície zásadne menil rokovací poriadok.Dostal sa aj do sporu s ministrom kultúry Marekom Maďaričom ohľadne vplyvu na verejnoprávnu RTVS. Zároveň priznal, že v budúcnosti by chcel zabojovať o kreslo premiéra. 

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že na ďalší vzostup Danka môže mať vplyv jednak vývoj v Smere, ale aj jeho vlastné správanie. „Bude to závisieť od toho, ako si bude počínať Smer, či sa objavia nové kauzy a ako sa k nim Smer postaví,“ hovorí Koziak a dodáva, že ďalším problémom môžu byť vtipy, ktorým dnes Danko čelí najmä na internete.
Zdroj: TASR/M. Svítok

Rok 2016 sa niesol v znamení nárastu radikalizmu.

Nepoznačil len globálne dianie, ale jeho prejavy sa objavovali aj na Slovensku.

Do parlamentu sa po marcových voľbách dostala extrémistická ĽSNS na čele s Mariánom Kotlebom a pritiutečenecké nálady pomohli do poslaneckých lavíc aj hnutiu Borisa Kollára Sme rodina.

Naopak, definitívne z politiky odišiel bývalý predseda Siete Radoslav Procházka, ktorý ešte takto pred rokom vyhlasoval, že chce zjednotiť pravicu a vo funkcii premiéra vystriedať Roberta Fica.

HN vám prinášajú rebríček politikov, ktorí v tomto roku uspeli, ale aj tých, ktorým sa darilo o niečo menej.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.