23.11.2016, 00:00

Autobusy zadarmo. Podľa ministra dopravy sú v hre

Rezort Árpáda Érseka uvažuje, ako pomôcť nespokojným okresom, ktoré nemôžu využívať bezplatné vlaky.

Autobusy zadarmo. Podľa ministra dopravy sú v hre
Zdroj: TASR

Ministra dopravy Arpáda Érseka trápia študenti a dôchodcovia, ktorí si nemôžu naplno užívať benefity vlakov zadarmo. Lebo bývajú v obciach, kam železnica jednoducho nevedie. Érsek preto uvažuje nad riešením. A tým by mohli byť bezplatné autobusy. Na rezorte dopravy je to posun, bývalý minister Roman Brecely autobusy neriešil.

Prvým krokom k zvládnutiu situácie je teraz vznik nezávislého úradu, ktorý bude objednávať výkony vo verejnej doprave pre celé Slovensko – teda takzvanej dopravnej autority. Tá bola aj v programovom vyhlásení vlády, no doteraz bolo okolo nej ticho. Podľa našich informácií by sa ľady mali pohnúť budúci týždeň, keď má ministerstvo povedať, či má výhrady voči už navrhnutému konceptu, ako má úrad vznikať.

„Po harmonizácii bude možné uvažovať aj o prípadnej forme zjednotenia zľavového systému v dopravných prostriedkoch, ktoré bude centrálne objednávať štát,“ znie oficiálne stanovisko rezortu. V preklade to znamená, že po vzniku nového úradu bude ministerstvo riešiť, že nastaví zľavy vo vlakoch aj autobusoch.

Na Slovensku nemá z tritisíc obcí prístup na železnice asi 1 200. Sú medzi nimi aj okresné mestá, napríklad Svidník, kde by toto opatrenie uvítali. „Máme problematické spojenie, všetky vlaky končia v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.