15.11.2016, 00:00

Slovenská realita: chýbajúci liek nemali ani v 12 lekárňach

Slovenská realita: chýbajúci liek nemali ani v 12 lekárňach
Zdroj: Pavol Funtál

V nemocnici ležal s embóliou pľúc. Keď ho pustili, dostal do ruky recept na fraxiparine – liek proti krvným zrazeninám. Prešiel 12 lekární, no odpoveď bola všade rovnaká: liek, ktorý potrebujete, nemáme. Takto opisuje čitateľ HN Marián Jurčo svoju skúsenosť so zháňaním fraxiparínu. „Napokon som sa po obvolávaní lekární k lieku dostal. Druhýkrát som ho zohnal len vďaka ochote lekárky, ktorá osobne zašla do lekárne, kde ju poznali,“ dodáva pacient.

Práve fraxiparín je podľa Slovenskej lekárnickej komory top nedostatkovým liekom na Slovensku. Na svedomí to majú distribučné firmy, ktoré vo veľkom vyvážajú do cudziny lacné lieky. V zahraničí za ne totiž dostanú viac. Reexportu liekov by mali zamedziť nové pravidlá, ktoré budú platiť už od nového roka. No tesne pred tým, ako má novela vstúpiť do platnosti, sa situácia pre pacientov zhoršuje ešte viac.

Distribučné firmy sa na poslednú chvíľu snažia vyviezť za hranice čo najviac liekov. „Chcú využiť možnosť reexportovať podľa starej, voľnejšej právnej úpravy, a tak si zvýšiť zisky z týchto obchodných operácií,“ povedal analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar. Nárast reexportu HN potvrdila aj Slovenská lekárnická komora.