04.07.2016, 00:00

Učitelia opäť skloňujú ostrý štrajk

Slovenskí pedagógovia žiadajú okrem iného vyššie platy. Štátny rozpočet by to zaťažilo stovkami miliónov eur ročne.

Učitelia opäť skloňujú ostrý štrajk
Zdroj: TASR

Neplní si domáce úlohy. Tak sa vyjadrili o vláde učitelia, ktorí v piatok pochodovali Bratislavou za zlepšenie slovenského školstva. Vyučujúci žiadajú od vlády okrem iného zvýšenie platov od septembra o 25 percent, teda o 140 eur mesačne. V opačnom prípade chcú po začatí nového školského roka vyhlásiť ostrý štrajk.

Poslanci pritom učiteľom len nedávno schválili zvýšenie platov o šesť percent, čo vychádza na zhruba 40-eurové prilepšenie.

To považujú protestujúci učitelia za výsmech. „To je tak na jeden väčší nákup v obchode,“ reagoval spoluorganizátor pochodu Viktor Pončák z Iniciatívy košických učiteľov.


Ak by stúpli mzdy pedagogických zamestnancov o 20 až 50 percent, štátny rozpočet by to ročne zaťažilo viac ako 320 miliónmi eur, vypočítali ešte koncom roka analytici Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.


Bubnovanie za vyššie platy
Vybubnujeme si vyššie platy, to bol jeden z ďalších nápisov v rukách pochodujúcich. „S takým platom, ako má nastupujúci učiteľ, bude do školstva prichádzať čoraz menej mladých. A my mladých potrebujeme. O chvíľu budú študentov učiť len staré babky,“ povedala učiteľka z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici Jaroslava Zboranová.


Práve zvyšovanie platov začínajúcich učiteľov odporúčajú aj analytici Inštitútu vzdelávacej politiky, ktorí upozorňujú, že mladí slovenskí učitelia zarábajú v porovnaní so svojimi vysokoškolsky vzdelanými rovesníkmi v 15 krajinách OECD o 35 pe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.