02.05.2016, 00:00

Štát odstrihne schránky od rozpočtu

Vláda pripravuje pravidlá, ktoré znemožnia schránkovým firmám čerpať investičnú pomoc od štátu.

Je tri dni pred voľbami. Štát narýchlo schvaľuje posledné investičné stimuly pre zopár šťastlivcov. Štátnu pomoc dostáva aj schránka z Dubaja RKN Global. Po novom by si však pri štáte pravdepodobne „neškrtla“. Zabrániť tomu má nový protischránkový zákon, ktorý v súčasnosti pripravuje ministerstvo spravodlivosti. Prvé informácie o znení pripravovaného zákona priniesli ako prvé Hospodárske noviny.

Odrezané od stimulov
Dnes majú schránkové firmy od štátu „stopku“ iba pri verejných obstarávaniach, preto je zákon podľa opozície aj odborníkov deravý. Obstarávania totiž predstavujú iba pätinu toho, čo prúdi firmám zo štátneho rozpočtu. Zvyšok získavajú prostredníctvom štátnych dotácií, eurofondov, či na pohľadávkach voči štátu. Po novom chce kabinet udrieť na všetkých frontoch. Prinúti firmy, ktoré budú chcieť získať akékoľvek peniaze od štátu, zaregistrovať sa do registra konečných užívateľov výhod a odkryť tak svoje vlastnícke štruktúry. Protischránkový zákon pripravuje rezort spravodlivosti, no pôdu na zmenu zákona je

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.