22.04.2016, 00:00

Zlyhanie štátu. Diaľničný systém vás „chytí“ aj s e-známkou

Ani po týždňoch od spustenia nie sú technológie vyladené. Platiť však hriešnici budú.

Bývalý generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.
Zdroj: TASR/Š. Puškáš

E-známky fungujú už takmer tri mesiace. Diaľničiari monitorujú vodičov, ktorí jazdia načierno. No pokuty im domov nechodia. Nový šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Róbert Auxt prelomil niekoľkotýždňové mlčanie inštitúcie a priznal, že generovanie pokút má viacero nedostatkov.

Chyby v systéme
„Je tam aj určitá chybovosť, značka sa napríklad zaznamená, ale dané auto už má zakúpenú platnú diaľničnú známku,“ povedal Auxt pre HN. Systém má okrem toho problém rozlišovať vozidlá, ktoré sú oslobodené od platenia diaľničnej známky. A práve to sú dôvody, pre ktorý diaľničiari nezverejňujú štatistiky čiernych jázd.

„Sú to výhovorky. V zákone máme stanovené vozidlá, ktoré nemusia platiť diaľničnú známku. Ale tie majú byť jednoznačne nahodené v systéme ako off balance,“ hovorí odborník na dopravu Ondrej Matej, ktorý nechápe, ako k takej situácii mohlo dôjsť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.