22.04.2016, 00:00

Zlyhanie štátu. Diaľničný systém vás „chytí“ aj s e-známkou

Ani po týždňoch od spustenia nie sú technológie vyladené. Platiť však hriešnici budú.

Bývalý generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.
Zdroj: TASR/Š. Puškáš

E-známky fungujú už takmer tri mesiace. Diaľničiari monitorujú vodičov, ktorí jazdia načierno. No pokuty im domov nechodia. Nový šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Róbert Auxt prelomil niekoľkotýždňové mlčanie inštitúcie a priznal, že generovanie pokút má viacero nedostatkov.

Chyby v systéme
„Je tam aj určitá chybovosť, značka sa napríklad zaznamená, ale dané auto už má zakúpenú platnú diaľničnú známku,“ povedal Auxt pre HN. Systém má okrem toho problém rozlišovať vozidlá, ktoré sú oslobodené od platenia diaľničnej známky. A práve to sú dôvody, pre ktorý diaľničiari nezverejňujú štatistiky čiernych jázd.

„Sú to výhovorky. V zákone máme stanovené vozidlá, ktoré nemusia platiť diaľničnú známku. Ale tie majú byť jednoznačne nahodené v systéme ako off balance,“ hovorí odborník na dopravu Ondrej Matej, ktorý nechápe, ako k takej situácii mohlo dôjsť.Chcú mať istotu
Pokuty má v konečnom dôsledku na starosti viacero inštitúcií. Národná diaľničná spoločnosť vodiča skontroluje pomocou kamerového systému. Následne sa údaje posielajú na server ministerstva dopravy, odkiaľ by mali putovať na okresné úrady. Až tie spustia správne konanie, na základe ktorého má vodičom prísť pokuta.

Na ťahu je teraz rezort dopravy, kde proces aktuálne viazne. Ministerstvo chce mať istotu, že systém sa technicky dotiahne, odkázala hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká. V čase, keď sa začína skloňovať generálny pardon pre nepoctivých vodičov, prichádza ministerstvo d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.