06.04.2016, 00:00

Zvyšovať platy áno, ale nie plošne

Zvyšovať platy áno, ale nie plošne
Zdroj: Pavol Funtál

Služby poskytované v rámci verejného sektora a financované daňami trpia mnohými neduhmi. Majú predispozície na plytvanie, často sú spájané s korupciou, absentujú u nich ceny, ktoré by reflektovali ich hodnotu vo vzťahu k spotrebiteľom a neexistuje pri nich možnosť kalkulovať zisky a straty – teda zistiť ich pridanú hodnotu. Skúste odpovedať na otázku, koľko by mal štát prispievať na národné divadlo? V neposlednom rade sem patrí aj arbitrárnosť miezd zamestnancov verejného sektora. Inými slovami – tabuľkové platy. Medzi takto odmeňovaných zamestnancov patria aj učitelia, ktorí v posledných mesiacoch úspešne vyvolali celospoločenskú debatu ohľadne ich platového ohodnotenia. Ukázalo sa, že ani samotné ministerstvo nevie presne identifikovať, koľko je priemerný plat učiteľa a v akej miere rástli pla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.