06.04.2016, 00:00

Na tento skok bolo už včera neskoro

Na tento skok bolo už včera neskoro

Pre Slovenskú iniciatívu učiteľov je potešujúce už samotné znenie otázky. Badať v nej istý posun v celej diskusii, ktorá dnes v našej spoločnosti rezonuje. Posun v tom, že otázka nie je o tom, či vôbec pedagógom zvyšovať plat alebo nie, ale akým spôsobom.

Skôr, ako sa pokúsime predstaviť argumenty k prvej a druhej časti otázky, treba si ozrejmiť východiskovú pozíciu a zhrnúť základné fakty, ktoré sa platovej otázky pedagógov v našej krajine týkajú. Podľa nášho názoru, treba najprv vziať do úvahy históriu nárastu platov učiteľov, celospoločenský prínos ich práce, náročnosť povolania, ich kvalifikáciu a zodpovednosť, ktorú pri výkone svojho povolania nesú. Okrem subjektívneho pohľadu na túto otázku, ktorý nesporne ako priamo zainteresovaní máme, treba prihliadnuť aj na zistenia a odporúčania nezávislých domácich a zahraničných odborníkov na školstvo, ktorí pri formulácii svojich záverov nehľadajú osobný prospech, ale snažia sa o objektívne pomenovanie reality.

V súčasnosti zarábajú pedagogickí zamestnanci na Slovensku priemerne okolo 920 eur, čo predstavuje približne 1,07-násobok pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.