29.12.2014, 14:54

Zvrat v kauze Malinová. Za krivú výpoveď pred súd nepôjde

Okresný súd v Nitre odmietol obžalobu Generálnej prokuratúry na Hedvigu Žákovú Malinovú.

"Rozhodnutie súdu prokurátor napadol písomnou sťažnosťou, pretože rozhodnutie považuje za nezákonné a účelové," uviedla hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Keďže sa prokurátor odvolal, bude v prípade rozhodovať Krajský súd v Nitre.

O rozhodnutí súdu informoval dnes ako prvý portál sme.sk. Znamená to, že Hedviga Žáková Malinová zatiaľ nepôjde pred súd na základe obvinenia z krivej výpovede o údajnom napadnutí v lete 2006.

Okresný súd v Nitre podľa informácií sme.sk odmietol obžalobu pre porušenie práva na obhajobu a práva na spravodlivý súdny proces. Prokuratúra teraz musí splniť pokyny Okresného súdu v Nitre a potom opätovne vo veci rozhodnúť, či podá obžalobu znovu, alebo prípad uzavrie iným spôsobom.

V predmetnej trestnej veci bola koncom novembra doručená na GP SR žiadosť Okresného súdu v Nitre o zabezpečenie prekladu obžaloby do maďarského jazyka na podklade žiadosti obhajcu Romana Kvasnicu. Prokurátorka GP SR mala však zato, že v tomto štádiu konania nebol prokurátor oprávnený vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní.

Z uvedeného dôvodu prokurátorka GP SR žiadosti Okresného súdu v Nitre nevyhovela. Obvinená Hedviga M.Ž. počas prípravného konania nepožiadala o preklad písomností tvoriacich vyšetrovací spis, ani o preklad rozhodnutia prokurátora, ktorým sa skončilo prípravné konanie, dodala ďalej Predajňová.

 Prokurátor GP SR podal obžalobu na obvinenú Hedvigu Ž. M. pre skutok právne kvalifikovaný ako prečin krivej výpovede a prísahy 2. apríla tohto roku. Prípravné konanie v tomto prípade bolo ukončené po uplynutí necelých ôsmich mesiacov od prijatia opatrení zo strany vedenia nového vedenia GP SR. Spis k prípadu mal od augusta minulého roka pridelený iný prokurátor ako ten, ktorému bol pridelený pôvodne.

Celá kauza vznikla po tom, čo 25. augusta 2006 dvaja holohlaví mladíci údajne prepadli v Nitre vtedy 23-ročnú Hedvigu M., surovo ju dokopali, okradli a na tričko napísali heslá. Študentka neskôr udala, že sa tak stalo, keď išla na skúšku na Fakultu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa a do mobilu hovorila po maďarsky. Polícia vyšetrovanie útoku ukončila 11. septembra 2006 so záverom, že skutok sa nestal. Od 14. mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu.