21.01.2016, 16:24

Ficova vláda učiteľom neustúpila, Bratislavu čaká masívny štrajk

Slovenská vláda neustúpila nespokojným učiteľom, ktorí ešte do marcových parlamentných volieb požadujú okrem iného zvýšenie platov a viac peňazí, ktoré štát vynakladá na vzdelávanie.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) po dnešnom stretnutí s ministrom školstva Jurajom Draxlerom oznámili, že sú pripravení vstúpiť od pondelka do neobmedzeného štrajku a že v tento deň plánujú zorganizovať demonštráciu v Bratislave. Do štrajku sa ale doteraz prihlásila asi len desatina učiteľov.

"Vyčerpali sme všetky možné formy, aby sme upozornili na nedostatočné ohodnotenie zamestnancov a na to, že do školstva prúdi málo peňazí. Nevidíme žiadne iné riešenie, než siahnuť ku krajným nátlakovým akciám, aby sa niečo zmenilo," povedal novinárom zástupca ISU Branislav Kočan.

Iniciatíva učiteľov tento mesiac vyhlásila štrajkovú pohotovosť a jednofarebnú vládu sociálnych demokratov premiéra Roberta Fica vyzvala na splnenie svojich požiadaviek. Ministerstvo školstva reagovalo, že od roku 2012 platy pedagógov stúpli o viac ako pätinu a že sú o zhruba šestinu vyššie ako priemerná mzda v krajine. Napriek tomu ohodnotenie českých učiteľov zaostáva za vyspelými krajinami.

"So samotnými požiadavkami, ktoré sú ultimatívneho charakteru, ja pracovať neviem. Pre mňa nie je technicky možné (do volieb) zvolať parlament a zmeniť rozpočtovú kapitolu ministerstva školstva o viac ako pol miliardy eur," povedal Draxler po stretnutí so zástupcami nespokojných učiteľov. Minulý týždeň minister označil protest učiteľov za politicky motivovanú akciu pred voľbami.

Slovenské školstvo zažilo štrajk naposledy v roku 2012. Učitelia a ďalší zamestnanci škôl vtedy týmto spôsobom tiež protestovali za vyššie platy a za viac peňazí, ktoré štát vynakladá na vzdelávanie.

Odbory po troch dňoch štrajk prerušili, aj keď vláda ich požiadavky splnila len čiastočne. Štrajk vtedy organizoval odborový zväz pracovníkov školstva a vedy, ktorý je najväčšou organizáciou svojho druhu v slovenskom školstve a ktorý sa k najnovšej protestnej akcii svojich kolegov nepripojil.

Súvisiace články