28.03.2015, 00:41

Matovič odkryl prieskum. Nová pravicová koalícia by skončila za Smerom

Traja pravicoví lídri rokujú o predvolebnej koalícii. Prieskum Focusu by ju dostal na druhé miesto.


Pozeráme sa na nových spojencov v koalícii? Zľava Daniel Lipšic, Igor Matovič a Richard Sulík.

Ak by sa spojili tri pravicové strany v zložení OĽaNO, SaS a Nova, do parlamentu by sa dostali ako druhý najsilnejší politický subjekt. Také sú výsledky neverejného prieskumu agentúry Focus, ktoré pre HNonline prezradil šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Uvažujú o pravicovej koalícii

"Prišla téma či sa nedať dokopy, lebo takto rozdelení Fica neporazíme. Povedali sme si, poďme sa rozprávať a skúsme si spraviť prieskum," vysvetľuje  dôvody jeho vzniku Matovič.

Nová pravicová koalícia získala v prieskume 14 percent a skončila na druhom mieste za vládnym Smerom-SD.

Medzi spomínanými stranami prebiehajú intenzívne rozhovory o možnej predvolebnej spolupráci. To nám potvrdil aj europoslanec a šéf SaS Richard Sulík. "Či to však dozreje až tak, že sa spojíme, v tejto chvíli neviem s istotou povedať. Dôležité však je, že je medzi nami dôvera, takže v rokovaniach budeme pokračovať."

Matovič urobí všetko, aby porazil Fica

Termín prípadnej dohody o vytvorení koalície však Sulík prezradiť nechcel.  "Samozrejme týždeň pred voľbami by to už bolo neskoro," dodal. 

Matovič si stanovil pred voľbami hlavný cieľ - aby na Slovensku nevládli Smer a SNS. "Za seba som ochotný urobiť čokoľvek, čo by tomu pomohlo."

Majú rizikových voličov

Podľa Matoviča si strany dajú spraviť ešte dva-tri prieskumy, aby lepšie spoznali správanie voličov.

V prieskume agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil na prelome januára a februára, získali OĽaNO, SaS a Nova dohromady ešte viac percent ako v prípade, ak by kandidovali vo voľbách samostatne. Šéf Focusu Martin Slosiarik však upozornil na to, že nie všetci voliči spomínaných strán by ich volili aj v koalícii.

"Niektorí sympatizanti by sa nestotožnili so spájaním konzervatívcov s liberálmi," povedal Slosiarik. Podľa jeho slov tri stredopravé strany dokázali prilákať nerozhodnutých a nevoličov. "Táto skupina je však pre strany rizikom," uzavrel.

Súvisiace články