02.02.2016, 12:45

Sieť ukázala na novú kauzu štátu. Masérovi platí 250 ročných platov sestier

Lekárovi Pavlovi Kostkovi sa za súčasnej vlády mimoriadne darí. Zažil vzostup, oproti ktorému je teta Anka úplný amatér, tvrdí Miroslav Beblavý.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platí masérovi výšku ročného platu 250 sestier. "Vláde sa podarilo nájsť maséra, ktorého služby si cení rovnako," skonštatoval dnes šéf mimoparlamentnej #Siete Radoslav Procházka.

Tvrdí, že zdroje na maséra by stačili na zvýšenie platov pre 1500 sestier. Strana upozornila, že za súčasnej vlády sa mimoriadne začalo dariť lekárov Pavlovi Kostkovi, ktorý na svojich klinikách poskytuje masáže či rehabilitácie.

Kostka hrozí súdom

Kostka mal v roku 2012 obrat asi 140-tisíc eur, v roku 2014 to už bolo vyše 1,4 milióna eur, poukázal podpredseda #Siete Miroslav Beblavý. Rovnako mal vzrásť jeho zisk, a to z 8 000 na 794-tisíc eur.

Kostka sa bráni a tvrdí, že obvinenia sú nepravdivé. "Klinika nikdy neobdržala od VšZP objemy finančných prostriedkov, ako ich uvádza poslanec Beblavý. Klinika Kostka žiada uvedeného poslanca, aby prestal očierňovať kliniku v rámci predvolebnej kampane, s ktorou klinika nemá nič spoločné." Zároveň dodáva, že ak bude Beblavý v útokoch pokračovať, klinika postúpi prípad na súd.

Beblavý očakáva, že za vlaňajšok sa mohol ešte zdvojnásobiť. "Pán Kostka zažil vzostup, oproti ktorému je teta Anka úplný amatér," poznamenal. Podľa jeho informácií využívajú služby Kostkových zariadení manželky ministrov, s viacerými členmi vlády mal byť zároveň videný na káve.

Kostka najprv vlastnil ordináciu v Spišskej Belej. Ešte v roku 2010 mala jeho firma ročné tržby necelých 50-tisíc eur a nulový zisk, priblížil Beblavý.

Cesta k miliónom

Dariť sa mu začalo po nástupe exministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smer-SD) a bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia. Za krátke obdobie otvoril kliniky nielen v Spišskej Belej, ale aj v Bratislave, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici.

Kým súkromné poisťovne ich zazmluvnili len obmedzene, zmluvný objem zo strany VšZP vzrástol od roku 2012 o 2100 percent, vysvetlil Beblavý. Ročne majú od nej v súčasnosti zmluvu na vyše 3,2 milióna eur.

Dostali unikátny kód

Kliniky, ktoré sú podľa Beblavého v skutočnosti ambulanciami, majú zarábať na poskytovaní zdravotnej starostlivosti v oblasti FLBR, teda fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia.

Vysokú ziskovosť im mal priniesť unikátny kód výkonu zdravotnej starostlivosti pod názvom "cielená dlhodobá terapia – CDT00". Za ten VšZP neplatí nikomu inému. Za štandardné výkony tak môže VšZP vyplácať horibilné sumy, upozornil.

Záujem na rozširovaní Kostkovej siete má dokazovať aj schvaľovanie prenájmu mestských priestorov pre jeho kliniku v Nitre. V roku 2013 ho na návrh primátora Jozefa Dvonča poslanci schválili bez súťaže na základe osobitného paragrafu v zákone, ktorý to umožňuje v prípadoch "hodných osobitného zreteľa". Dvonč podľa Beblavého na zastupiteľstve povedal, že ho o vybavenie priestorov požiadala vtedajšia ministerka Zvolenská.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.