21.11.2013, 00:23

Pre škrty Čaploviča padli prvé školy

Zmeny v školstve. Traja starostovia sa rozhodli zrušiť školy, ďalších 78 musí šetriť, aby dostali peniaze od štátu (ilustračná snímka).

Obecná škola v Malých Chyndiciach pri Vrábľoch skončila. „Prihlásilo sa len päť detí, ostatných nám odlákali okolité obce,“ hovorí starosta Pavel Bystrický. Po tom čo minister školstva Dušan Čaplovič sprísnil dotovanie malých škôl, by totiž na chod školy a jej päť žiakov musel ročne doplatiť 15-tisíc eur a to by dedinu poslalo do červených čísiel.

Malé Chyndice sa tak zaradili medzi historicky prvé tri obce, ktoré prijali návrh ministerstva školstva a požiadali o zrušenie vlastnej školy. Prevádzku mnohých miniškôl už totiž nie je ochotný dotovať ani štát. Ide o prelom v oblasti financovania školstva. Žiadny z predchodcov Čaploviča totiž nenašiel spôsob, ako znižovať počet škôl v reakcii na neustále klesajúci počet žiakov. Minister Čaplovič tvrdí, že dosiahnuté úspory pôjdu na vyššie platy učiteľov.

 

Štedrý štát

Štát bol doposiaľ k malým školám štedrý – tým, ktoré mali deti len na prvom stupni platil viac, napríklad Chyndice dostali vlani 1900 eur na žiaka, bežná škola 1200 eur. Ani to však niektorým školám na prežitie nestačilo a každoročne dostávali extra dotáciu. Keď v lete tohto roka 129 škôl požiadalo ministerstvo školstva o dofinancovanie, rezort využil novú právomoc a podporu podmienil úspornými opatreniami – spojením ročníkov, či znížením počtu učiteľov.

„Racionalizačné opatrenia neboli uložené 46 školám, nakoľko ich medzičasom vykonali. So 78 školami sme sa dohodli na racionalizačných opatreniach, ktoré majú urobiť k 1. septembru 2014 alebo k 1. septembru 2015,“ vysvetľuje minister školstva. Väčšina obcí sa rozhodla financovať školu ďalej a z vlastného rozpočtu, no výsledkom sú aj tri zrušené školy.

Milióny eur

Koľko peňazí by sa mohlo zmenami na málotriednych školách ušetriť, zatiaľ Čaplovič hovoriť nechce. Podľa odhadu HN by mohlo ísť približne o 1,5 milióna eur ročne. Na zvýšenie platov však potrebuje minister školstva niekoľkonásobne viac.

Len to vlaňajšie – keď mzdy rástli o päť percent – vyšlo na 60 miliónov eur. Na optimalizáciu siete škôl tlačí dlhodobo aj ministerstvo financií Peter Kažimír. Jeho rezort upozornil, že keby počet učiteľov klesal rovnakým tempom ako klesá počet detí, už dnes by mali platy vyššie, než žiadajú odborári. Tí teraz pýtajú 1,2-násobok priemeru v ekonomike, teda 965 eur. Optimalizáciu siete škôl víta aj mimovládka INEKO. Upozornila však, že by bolo rozumnejšie počkať na výsledky celoslovenského testovania piatakov, ktoré by prinieslo ďalšie informácie o kvalite málotriednych škôl.

„Dúfam, že minister nakoniec vypočuje argumenty rodičov a starostov a bude pokračovať v podpore malotriednych škôl,“ hovorí exminister školstva Ján Mikolaj, ktorý je proti rušeniu miniškôl.