19.10.2015, 00:00

Slováci kupujú zbrane vo veľkom. Lebo sa boja utečencov a vojny

Ako by ste reagovali na pocit, že ste v ohrození? Ukryli by ste sa alebo možno volali políciu. Najnovší trend však ukazuje, že už aj na Slovensku svoju bezpečnosť zaisťujeme veľmi radikálne. Zbraňami. „Oproti minulému roku sme zaznamenali až 220-percentný nárast ľudí, ktorí sa zúčastňujú na prípravnom kurze pred získaním zbrojného preukazu,“ hovorí Gabriel Trojčák, hlavný inštruktor Tactical Combat Academy, firmy, ktorá okrem iného organizuje aj výcvik narábania so zbraňou. Zvýšený záujem potvrdzuje aj inštruktor RDA Academy Tibor Kubica. Tvrdí dokonca, že len s ťažkosťami zvládajú nápor záujemcov a do budúcnosti rozmýšľa nad tým, že kapacitu svojej akadémie zvýši.


Čítajte viac: Slováci sa boja. A nakupujú zbrane


Inštruktori sa pritom zhodujú na tom, že za zvýšeným záujmom sú vojna na východe Ukrajiny a aktuálna utečenecká kríza.

Obavy Slovákov je pritom cítiť aj v obchodoch so zbraňami a strelivom. „V poslednom čase sa zvýšil predaj krátkych obranných zbraní,“ potvrdzuje pre HN majiteľ armyshopu v bratislavskej Petržalke Jozef Vránsky.

Aké sú dôvody „vyzbrojovania“? Sociologička Sylvia Porubänová vysvetľuje, že ľudia sú dennodenne masírovaní správami o ohrození vlastnej bezpečnosti či svojho majetku. „Už dokonca zaznamenávame väčší nárast návštev psychiatrov, pretože ľudia majú strach z imigrantov,“ vysvetľuje.

Podľa jej slov však človek v sebe musí mať istý „základ“, aby sa pre výcvik rozhodol. Utečenci alebo vojna na Ukrajine sú už potom len zámienkou na urobenie niečoho, po čom človek aj tak celý čas túžil.

O získanie zručností pri ovládaní zbrane už podľa inštruktorov nemajú záujem len mladí muži, čoraz viac výcvikové akadémie navštevujú aj celé rodiny s deťmi. „Je to podobná subkultúra ako motorkári alebo pankáči,“ argumentuje Porubänová s tým, že strelecký výcvik môže rodina často vnímať aj ako spoločnú stmeľujúcu aktivitu.