24.10.2013, 00:17

Top nemocnicu hľadajte na Liptove

Nemocnica v Liptovskom Mikuláši zlepšila v priebehu tohto roka svoje hospodárenie o takmer milión eur.

Kým ku koncu vlaňajška mala stratu – 422-tisíc eur, v auguste už bola v pluse 501-tisíc eur. Skončila tak na prvom mieste rebríčka v hospodárení župných nemocníc, ktorý pár dní pred voľbami do samosprávnych krajov zostavili HN. Zlepšila si dokonca aj imidž u svojich pacientov, ktorí ju v poslednom prieskume Všeobecnej zdravotnej poisťovne posunuli medzi najvrchnejšie priečky. Hodnotili poskytnutú zdravotnú starostlivosť, správanie lekárov a sestier, kvalitu ubytovania a iné.

 

Prepúšťalo sa

Za úspechom nemocnice sú podľa riaditeľky Ľudmily Pohančeníkovej vybojované vyššie platby od zdravotných poisťovní. „Pomáhame si aj podnikateľskými činnosťami ako prevádzkou bufeta, spoplatneného parkoviska a snažíme sa otvoriť vlastnú lekáreň,“ dodala. Nemocnica však znížila svoje výdavky aj prepustením zamestnancov a rušením oddelení, kde sa teraz poskytuje jednodňová zdravotná starostlivosť. „Pacienti, ktorí potrebujú hospitalizovať, ale hospitalizujeme,“ uviedla Pohančeníková s tým, že tieto racionalizačné opatrenia sa pacientov nijako nedotkli.

 

Veľké investície robí župa

S väčšími investíciami liptovšskomikulášskej nemocnici pomáha Žilinský samosprávny kraj. Ten si ako jeden z troch žúp ponechal miestne zdravotnícke zariadenia vo vlastných rukách. „Od roku 2006 sme z rozpočtu župy investovali do našich nemocníc viac ako 12 miliónov eur, ktoré išli na rekonštrukciu budov a oddelení a modernizáciu prístrojového vybavenia. Z európskych fondov bolo v našich nemocniciach preinvestovaných 8,2 milióna eur,“ povedala krajská hovorkyňa Hana Danová. Ku koncu augusta vykázali žilinské župné nemocnice kladný hospodársky výsledok vyše milión eur.

Pozitívne hospodária aj dve z troch nemocníc Trnavského samosprávneho kraja – v Galante a Skalici. V skalickom zariadení má menšinový podiel Grafobal Group Ivana Kmotríka. „Pre našu nemocnicu znamenal vstup súkromného investora nárast zdrojov pre investičný rozvoj,“ povedala HN riaditeľka nemocnice Renta Kormanová. Grafobal chce získať aj nemocnicu v Galante a Dunajskej Strede. Súperiť ale bude zrejme s druhým záujemcov Pentou, či miestnymi poslancami. Tým sa nepáči takáto „privatizácia tesne pred voľbami.“

 

Väčšina v rukách súkromníka

Analytik INEKO Dušan Zachar vstup súkromníka do nemocníc odporúča. Podľa neho sa totiž v mnohých prípadoch ukazuje, že župy nemajú dostatočné odborné kapacity efektívne riadiť zdravotnícke zariadenia. Podiely v nemocniciach by ale podľa neho mali získavať výhradne trasparentnou súťažou. „Ak má župa ambíciu, aby sa obyvateľom regiónu nezhoršila dostupnosť a kvalita pri určitých typoch zdravotnej starostlivosti, musí vedieť definovať verejný záujem a jeho napĺňanie si potom môže zmluvne dohodnúť so súkromným investorom,“ dodal Zachar.

Väčšina samospráv už svoje nemocnice súkromníkom prenajíma. Najviac ich ovláda Penta cez Svet zdravia. Tá v roku 2011, kedy prevzala osem regionálnych nemocníc, skončila s prevádzkovou stratou-2,3 milióna eur. Dnes podľa hovorkyne Zuzany Gajdošíkovej dosahuje kladný prevádzkový hospodársky výsledok. Ako dodala, nemuseli rušiť žiadne oddelenia, ani prepúšťať zamestnancov. „Naopak sú otvárané nové oddelenia a robíme generačnú výmenu a skvalitnenie personálu. Dôkazom toho je i fakt, že v tomto roku narastie počet zamestnancov o 11 ľudí na koncoročný stav 3 617.“

[vuc2013]