17.12.2014, 13:47

Prokuratúra zrušila obvinenie exšéfa štátnej firmy MH Development

Minister vnútra Robert Kaliňák si nemyslí, že by po najnovšom zásahu prokurátora mala ísť kauza bývalého šéfa štátnej firmy MH Development Ladislava Košeckého do stratena. Uviedol to dnes po rokovaní vlády.

Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave zrušil obvinenie Košeckého pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. To bolo z jeho pohľadu predčasne vydané. „Bez náležitého objasnenia všetkých skutkových okolností,“ citoval portál Aktuálne.sk hovorcu KP v Bratislave Olivera Janíčka. Vyšetrovateľ má teraz podľa pokynu prokurátora znovu konať a rozhodnúť.

„Prokurátor je pánom trestného konania, my sa prispôsobíme jeho rozhodnutiu,“ reagoval na tento krok Kaliňák. Zdôraznil, že ho rešpektujú. Uznesenie však zatiaľ nevidel. Predpokladá, že prokurátor môže vyšetrovateľa žiadať, napríklad, o lepšiu technickú kvalifikáciu skutku alebo doloženie ďalších skutočností.

„Nevidím v tom nejaký zásadný problém v tejto chvíli,“ uviedol šéf rezortu spravodlivosti. Zároveň povedal, že jeho názor na konanie bývalého šéfa MH Development sa nezmenil. „Myslíme si, že tam došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu,“ doplnil.

Košecký sa dostal do problémov pre pokuty, ktoré si nechal preplatiť zo štátneho, zvláštny prenájom auta a čudné faktúry. Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák v novembri na tlačovej besede oznámil, že polícia Košeckého obvinila z prečinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Na celú kauzu upozornil nezaradený poslanec a podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý. Ten inicioval mimoriadnu schôdzu a žiadal aby fungovanie spoločnosti pod vedením Košeckého preveril aj Najvyšší kontrolný úrad, pripomína mimo iného dnes Aktuálne.sk. Portál dodáva, že pre tento prípad Košecký skončil na čele MH Development a minister hospodárstva Pavol Pavlis informoval aj o výmene členov zostatku dozornej rady.