05.06.2014, 00:00

Robert Fico ovládol SPP. A dupne trhu na krk

Energetika. Premiér sľúbil, že nebude zvyšovať ceny plynu. Pre konkurenciu to môže byť problém.

Minimálne do roku 2016 sa na Slovensku nebudú zvyšovať ceny plynu pre domácnosti a malé podniky. Včera to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) po tom, čo oficiálne potvrdil, že štát úplne ovládol Slovenský plynárenský priemysel, a. s. Včera z podniku definitívne odišiel súkromný akcionár Energetický a průmyslový holding.

„Štát nebude podávať návrh na zvýšenie plynu, pokiaľ budem predsedom vlády,“ povedal premiér, ktorého volebné obdobie sa končí o dva roky.

Dobrá správa pre domácnosti má aj svoju tienistú stránku. Vláda totiž podľa premiérových slov nebude zvyšovať cenu plynu ani v prípade, ak komodita zdražie na trhu. A tým môže úplne odstaviť konkurenciu.

Rana pre trh

„Určite to neprospieva rozvoju slobodného podnikania. Každá firma najprv zváži riziko, s akým do tohto biznisu pôjde,“ reagoval Martin Ondko, konateľ spoločnosti Magna EA. Jeho firma u nás dodáva elektrinu a plyn.

Práve trh s plynom pre domácnosti pritom u nás nie je veľmi rozvinutý. SPP má na ňom približne trojštvrtinový podiel, noví hr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.