18.12.2015, 00:00

Zlodeji onkoliekov našli dieru v systéme

Zlodeji onkoliekov našli dieru v systéme

Hazardovali so životmi, aby na tom mohli zarobiť. To je prípad partie kšeftárov s onkologickými liekmi, ktorí vďaka svojmu „originálnemu nápadu“ mohli ohroziť životy pacientov Národného onkologického ústavu. Na začiatku stál nápad na znovupoužitie načatých balení chemoterapie. Tie sa podľa zákona musia zlikvidovať.

Riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Csaba Faragó a riaditeľ Národného onkologického ústavu Jozef
Dolinský informovali o kšeftoch s onkoliekmi.


Čítajte viac: Kšeftári s onkoliekmi vyvolali kontroly


„Balenie sa nesmie využiť ešte raz, lebo by mohlo byť kontaminované,“ hovorí hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja Valerián Potičný. Kšeftári ich však skombinovali a posunuli ďalším pacientom ako nové balenie lieku. Vďaka tomu im na konci dňa ostalo niekoľko nepoužitých balení lieku. A mohli účtovať: pacienti dostali svoju dávku a im ostali balíčky chemoterapie, ktoré vďaka klamstvu odpísali a ďalej použili na svoj biznis.

Podľa riaditeľa Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáša Szalaya nemá takáto činnosť nič spoločné s reexportom liekov, o ktorom sa nedávno rozpútala diskusia.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.