25.11.2014, 10:11

Dav skandoval "Fico do basy" a spieval hymnu. V Bratislave protestovali tisíce ľudí

V Bratislave sa na proteste voči korupcii zišlo do päťtisíc ľudí. Medzi protestujúcimi nechýbali ani známe tváre.

"Aj najväčší ignorant musí pochopiť, že toto je skutočný protest." Takto znel odkaz Alojza Hlinu, jedného z hlavných organizátorov protestu voči korupcii, ktorého sa v centre Bratislavy zúčastnilo okolo päťtisíc ľudí.

Aktuálny protest dosiahol najväčšiu návštevnosť, za posledné dva týždne sa v Bratislave konali dva podobné protesty. Ich spúšťačom bola kauza predraženého CT a údajné ovládanie zákaziek v zdravotníctve vtedajším predsedom parlamentu Pavlom Paškom.

Na Námestí SNP vystúpili okrem opozičných politikov viaceré slovenské osobnosti. Na pódiu sa objavili herci Richard Stanke, Lukáš Latinák, Alexander Bárta, Boris Farkaš či katolícky kňaz Anton Srholec.

Najväčšie ovácie publika však zožal hokejový reprezentant Michal Handzuš. "Netvárim sa, že kauzy posledných dní sú mi ľahostajné," vyhlásil hokejista pred davom. Pre HNonline Handzuš dodal že chce žiť v slobodnej a čestnej krajine, a preto sa zúčastnil protestu voči korupcii.

Po proteste na Námestí SNP sa dav presunul k parlamentu. Ľudia spievali piesne Karla Kryla a celá demonštrácia sa niesla v pokojnom duchu. Počas pochodu sa k davu pripojili ďalší ľudia.

"Fico, do basy! Fico, do basy!" skandovali tisícky nespokojných ľudí po tom, ako dorazili pred parlament. Z balkóna Národnej rady sa tomu prizerali viacerí poslanci.

Na záver demonštrácie dav zaspieval hromadne slovenskú hymnu.


Prečítajte si aj: Odstúpiť, odstúpiť, skandovali Bratislavčania. Pašku vyzvali na koniec
                             „Paška nestačí,“ kričal dav v Bratislave. A žiada potrestať ďalších vinníkov


Požiadavky protestujúcich

Protestujúci žiadali premiéra Roberta Fica splniť nasledujúcich šesť požiadaviek:

1. zákaz schránkových firiem vo verejných obstarávaniach,
2. okamžité odvolanie vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martina Senčáka a riaditeľky Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch Márie Domčekovej pre ich priamu účasť na nákupe predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici,
3. schválenie zákona o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov,
4. vytvorenie osobitnej komisie na dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, ktorá bude mať paritné zastúpenie vládnej väčšiny a opozície,
5. schválenie právnej úpravy, ktorá znemožní politické nominácie v zdravotníctve.
6. zvolenie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu navrhnutého opozíciou z radov renomovaných osobností v oblasti boja proti korupcii.

Ako prebiehal protest voči korupcii. Prečítajte si jeho priebeh v online prenose: