02.02.2016, 00:00

Vyrovnaný rozpočet sa nám vzďaľuje

Nová vláda bude mať za úlohu znížiť schodok v roku 2018 k nule. Súčasný kabinet jej to nezjednodušil.

Rok 2018. Slovensko míňa zhruba toľko, ako vyberie na daniach či odvodoch. Splnili sme záväzok, ktorý sme dali Bruselu – deficit sme stlačili bližšie k nule. Nová vládna zostava bude mať s dosiahnutím zodpovedného hospodárenia neľahkú úlohu.

Realita verzus plány

Súčasný kabinet Roberta Fica totiž v posledných rokoch znižoval schodok menej ambiciózne než plánoval, konštatuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Nový kabinet tak bude mať čo robiť, aby do troch rokov dosiahol vyrovnaný rozpočet tak, ako nám to diktuje fiškálny kompakt, ku ktorému sa zaviazali krajiny Európskej únie. Tento rok má ministerstvo financií v pláne dosiahnuť schodok nižší ako dve percentá, v roku 2017 ho plánuje okresať na menej než pol percenta. „História ukazuje, že urobiť konsolidáciu 1,5 percenta hrubého domáceho produktu je možné, no bez systémových zmien je priestor v daniach a výdavkoch rozpočtu nižší než v minulosti,“ upozorňuje rozpočtová rada. Neistotu vidí aj Európska komisia, ktorá predpokladá, že Slovensko dosiahne v roku 2017 dvojpercentný deficit, a nie 0,43-percentný, ako to naplánovala súčasná vláda.

Uľahčiť politikom prácu môže lepší ekonomický vývoj, za ktorý vďačíme aj nízkym cenám ropy. „Sme totiž krajina, ktorá ropu dováža. Lacnejšia ropa znamená nižšie produkčné náklady a vyšší reálny disponibilný príjem spotrebiteľov vďaka nižším cenám palív a energií,“ konštatuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Povolebný otáznik

Súčasná vláda pritom nechala otáznik v tom, akými konkrétnymi krokmi chce v nasledujúcich rokoch vyrovnaný rozpočet dosiahnuť. „Ciele sú stanovené správne, no ich splnenie je nejasné. Vláda sa v predložených materiáloch ani nepokúša podrobnejšie identifikovať kľúčové faktory, ktoré znížia deficit. Hovorí len o znižovaní medzispotreby a kapitálových investícií, čo je štandardná všeobecná formulácia,“ hovorí analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Slovenské politické strany, ktoré majú po voľbách najväčšie šance, že sa ocitnú sedieť v parlamente, vyrovnaný rozpočet chcú už v roku 2018. Okrem strán SMK a OĽaNO, ktoré tento cieľ vidia reálny až v roku 2020.

Mnohé strany si do svojich volebných programov zakomponovali nižšie dane aj odvody či viac peňazí pre rodiny, čo z rozpočtu odčerpá peniaze. Menej konkrétni už sú politici v tom, ako chcú peniaze do štátnej kasy nahnať. „Hospodárenie štátu je v rukách politikov. Doterajšie skúsenosti, vrátane aktuálnej neochoty primerane znižovať schodok v roku 2016, nás učia, že vlády nemajú záujem o vyrovnaný rozpočet,“ myslí si analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Rovná daň

Viaceré opozičné strany sa zhodujú v tom, že by chceli návrat rovnej dane. Vlajkovú loď pravice zaviedol exminister financií Ivan Mikloš za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Výšku daní vtedy zjednotili na 19 percent. Niektorí politici sa dokonca nechcú zastaviť pri návrate k 19 percentám, ale plánujú dane stlačiť ešte nižšie. Napríklad strana SaS by chcela dane znížiť na 15 percent. SMK by zas chcela presadiť odstupňovanie daní. „Predpokladom na zníženie daní je audit verejných výdavkov a zamedzenie zbytočného štátneho míňania,“ hovorí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Aké zmeny plánujete presadiť na ministerstve financií v prípade, že budete vo vláde?

Most-Híd

Plánujete úpravu daní a odvodov?

Celý daňový a odvodový systém treba „preorať“. Sme za návrat k základným princípom rovnej dane v čo najnižšej výške, ktorá by však zohľadňovala zásadný cieľ: vyrovnaný rozpočet. Reformu odvodov treba urobiť ruka v ruke s reformou sociálnych výdavkov. Sme zástancami čo najnižších daní a adresného sociálneho systému.

Akými krokmi a dokedy chcete dosiahnuť vyrovnaný rozpočet?

Vyrovnaný rozpočet by mal byť prijatý čo najskôr. Opatrenia sú najmä vo výdavkovej časti. To znamená adresnejší sociálny systém a najmä zvýšenie efektivity výberu súčasných daní. Protikorupčný balíček bude tiež významným impulzom na šetrenie vo výdavkovej časti rozpočtu.

Aké sú hlavné priority vašej strany v oblasti verejných financií?

Ústavný zákon o daňovej stabilite, v ktorom by sme vymedzili akejkoľvek vláde mantinely pre zdaňovanie podobne, ako to platí pre zadlžovanie. Nárokovateľný systém daňových úľav pri tvorbe nových pracovných miest pre všetkých podnikateľov bez rozdielu. Okamžité odstránenie najväčších „pochybení“ súčasnej vlády – zrovnoprávnenie dohodárov či zmena spôsobu valorizácie dôchodkov.

Sieť

Plánujete úpravu daní a odvodov?

Z daňovo-odvodového hľadiska je našou prioritou znížiť zaťaženie práce, to chceme urobiť dvoma spôsobmi: znížením odvodov zamestnávateľov na zamestnanca a živnostníka o 500 eur ročne a zvýšením nezdaniteľného minima pri dani z príjmov o 680 eur ročne a daňového bonusu na dieťa o 120 eur ročne, čo bude pre priemernú štvorročnú rodinu znamenať zníženie daní o 500 eur ročne.

Akými krokmi a dokedy chcete dosiahnuť vyrovnaný rozpočet?

Zníženie odvodov zamestnávateľa a zvýšenie čistých príjmov rodín pracujúcich povedie k vyššej tvorbe p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.