30.01.2014, 00:08

Poisťovne ušetria na prehreškoch ľudí milióny eur

Ak niekto spôsobí úraz inej osobe, poisťovňa môže od neho vymáhať náklady za ošetrenie.

Počas noci sa v Nových Zámkoch pobili dvaja muži, pričom jeden z nich zomrel. Okrem toho, že vrah si odpykáva trest v leopoldovskej nemocnici, musí zaplatiť aj za ošetrenie svojho súpera, kým ešte žil. Ide o sumu vyše 7100 eur aj s trovmi. Na Okresnom súde v Nitre si ich v decembri minulého roka vymohla Všeobecná zdravotná poisťovňa, v ktorej bol mŕtvy poistený.

Zdravotné poisťovne ušetria ročne na nezodpovednom správaní pacientov milióny eur. Nejde pritom len o prípady, keď zranenia spôsobí tretia osoba, ale aj keď si ich zaviní pacient sám. Napríklad pod vplyvom alkoholu či drog, alebo ak nedodrží liečbu stanovenú lekárom. Práve od nich sa o takýchto prípadoch poisťovne dozvedajú, pretože majú zo zákona povinnosť ich hlásiť.

 

 

Vymohli si milióny

Štátna poisťovňa za rok 2012 eviduje 14167 prípadov, z ktorých mala príjem vyše 4,45 miliónaeur. Najčastejšie si vymáha peniaze pri úrazoch zavinených treťou osobou. „Z celkového počtu sa 900 týka detí. Ide o dopravné nehody, úrazy či požitie návykových látok. Zaznamenali sme napríklad prípad, keď sme vymáhali náklady od rodičov opitého dievčaťa vo výške takmer tritisíc eur,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej Dana Gašparíková. Údaje za vlaňajšok poisťovňa ešte spracované nemá.

Súkromná Dôvera si zase pýtala peniaze od rodičov, ktorým sa topilo trojročné dieťa a boli odsúdení za ublíženie na zdraví. „Vlani Dôvera zasielala povinným osobám 1900 výziev na zaplatenie, vďaka čomu sa našim pacientom vrátilo cca 1,3 milióna eur,“ dodala hovorkyňa Monika Šimunová. Najmenšia Union ZP takto v minulom roku získala rádovo desiatky tisíc eur.

 

Nízke povedomie

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Evy Madajovej ľudia veľmi nevedia, že v istých prípadoch im ošetrenie nemusí byť preplatené. Pri ich vzdelávacích činnostiach pacienti podľa nej reagujú tak, že „ak si platia poistné, mala by im byť poskytnutá zdravotná starostlivosť za rovnakých podmienok ako v bežných prípadoch.“

Ministerstvo zdravotníctva Zuzany Zvolenskej pripomína, že poisťovne majú možnosť, nie povinnosť si peniaze vymáhať. „Zákon je jasne stanovený. Navyše, každý prípad posudzujú individuálne,“ uviedla hovorkyňa Martina Lidinská.

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara je v princípe tento postup správny. Bráni tomu, aby sa bezbreho zneužívala starostlivosť solidárne financovaná ostatnými ľuďmi v prospech nezodpovedných. „Ide tu o zosobnenie škody, o výluku v poistnom krytí. Negatíva v aplikácii tohto ustanovenia by mohli vzniknúť, ak by sa vykladalo príliš „úzkoprso“. To sa podľa mňa nedeje, keďže obrovskému množstvu chorôb či úrazov môžu pacienti vedome predísť.“ Zachar dodáva, že hranica síce nie je úplne jednoznačná, ale ak niekto šoféruje auto totálne opitý, mal by za to niesť aj finančnú zodpovednosť. Rovnako tak napríklad aj skinheadi útočiaci v Nitre pred barom Mariatchi.