30.12.2014, 10:58

Kažimír: Kampaň začne už budúci rok, o to lepší je schválený rozpočet

Začiatok predvolebnej kampane pred parlamentnými voľbami 2016 očakáva minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) už v  budúcom roku. O to lepší je podľa neho rozpočet na rok 2015, ktorý presadila vláda s očakávaným deficitom 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

"Máme schválený rozpočet, ktorý svojimi parametrami patrí k najlepším v histórii Slovenska, ale aj z hľadiska európskeho porovnania," konštatoval Kažimír v rozhovore pre TASR. Treba sa podľa neho pripraviť na to, že všetky politické strany si budú pripravovať a formulovať svoje programy už v druhej polovici budúceho roka. Riadny termín parlamentných volieb je v marci 2016.

"Už druhý polrok 2015 bude poznamenaný volebnou atmosférou. O to lepší je výsledok rozpočtu 2015, pripravuje sa do predvolebných podmienok. Pre nás je kľúčové, aby sme ho udržali v tých medziach, ako bol plánovaný," podčiarkol Kažimír. Upozornil však aj na viaceré externé riziká, ako napríklad zhoršujúcu sa situáciu ruskej ekonomiky.

Pripustil, že príprava rozpočtu na ďalší rok bude poznačená aj predvolebnou situáciou. Zásadné ozdravenie verejných financií podľa neho už máme za sebou. "Nepredpokladáme zásadné štrukturálne úsilie v rozpočte na rok 2016, pretože kľúčový krok sme urobili v roku 2013 a následne 2015," pripomenul minister. O tom, ako ďalej pokračovať v oblasti rozpočtu, môže byť zaujímavá diskusia práve v rámci predvolebnej kampane.

Pre vládny Smer-SD je jednou z kľúčových agend a hlavný zdroj konsolidácie naďalej boj s daňovými únikmi. Aj keď už prišlo k výrazným zlepšeniam, medzera medzi teoretickým maximálnym výberom DPH a tým skutočným je podľa Kažimíra stále dostatočne veľká. Takisto sa podľa neho dá súhlasiť s výzvami na kvalitnejšie, efektívnejšie míňanie verejných zdrojov. V tejto súvislosti však nabáda na opatrnosť, pretože ďalšie znižovanie výdavkov môže ísť na úkor udržateľnosti niektorých verejných služieb.

"Je kľúčové rozhodnúť sa z hľadiska priorít a kvality míňania, a na druhej strane to dopĺňať v maximálnej miere lepším výberom daní," načrtol budúcu konsolidáciu Kažimír.

Súvisiace články