19.01.2015, 00:00

Nová nemocnica chce štátne peniaze

Podľa štúdie realizovateľnosti súkromný investor bez podpory vlády do projektu nevstúpi.

Výstavba novej nemocnice v Bratislave sa nemusí zaobísť bez dotácií štátu. A to napriek predošlým sľubom ministerstva zdravotníctva. Ukázala to pôvodne utajovaná štúdia uskutočniteľnosti za vyše 720-tisíc eur bez DPH, ktorú rezort na čele s Viliamom Čislákom zverejnil pred pár dňami. HN prinášajú prehľad toho, čo ďalšie z nej vyplýva, aj s vysvetlením rizík projektu, ktorý má za 30 rokov dosiahnuť výnosy až 6,3 miliardy eur.

(Ne) dotovaná

Ministerstvo zdravotníctva od predstavenia projektu vlani v júni tvrdilo, že novú nemocnicu za 220 miliónov eur nebude štát špeciálne dotovať. Odtajnená štúdia uskutočniteľnosti, ktorú dala vypracovať ešte Zuzana Zvolenská, však ukázala, že tomu neverili ani autori z poradenskej firmy ErnstandYoung.

V analýze poukazujú na finančné riziká, ktoré by musel znášať investor. „Do projektu by žiadny súkromný investor či banka neboli ochotní vstúpiť,“ stojí v analýze.

Štúdia preto ráta aj s takzvanou platbou

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.