02.04.2015, 00:00

Ficov darček: povinne vyššie platy pre 200-tisíc Slovákov

Premiér Robert Fico by chcel zvyšovať minimálne mzdy až na 400 eur. To by biznis zabolelo.

Prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa zameriavala na bohatých. Napríklad aj cez vyššie dane. Jeho druhý súčasný kabinet taktiku tri roky od volieb mení. Rozhodol sa rozdávať. Chudobneším. Najnovšie chce dvíhať minimálnu mzdu. „Privítal by som, ak by hranica minimálnej mzdy dosiahla 400 eur,“ deklaroval Fico. Pred necelým rokom pritom vláda zdvihla minimum najvýraznejšie za posledných desať rokov. O 28 eur na 380 eur.

Kým na jednej strane by vďaka tomu ľudia zarábali viac, biznis by sa musel opäť pripraviť na ťažšie časy. Firmám totiž stály rast minimálnej mzdy môže spôsobiť existenčné problémy – tvrdia už roky odborníci. „Mohlo by to znamenať ohrozenie pracovných miest alebo ich pomalšiu tvorbu v budúcnosti,“ upozorňuje šéf INEKO Peter Goliaš.


Čítajte viac: 

Fico chce opäť dvíhať minimum

Očakávania voličov boli oveľa vyššie


Skok minimálnej mzdy na 400 eur by v praxi pre firmu znamenal jedno: o tisícky eur vyššie náklady. Fico pritom „minimálku“ dvihol už trikrát. Ak by tak urobil opäť, pre podnik s 50 zamestnacami by tieto štyri zvýšenia dokopy znamenali náklad 35-tisíc eur navyše za rok.

Napriek tomu, že analytici za týmto opatrením vidia skôr populistický ťah, s ktorým prišla vládna strana rok pred voľbami, ukazuje sa, že spokojnosť ľudí s vládou to nezlepšuje. Podľa prieskumu agentúry MVK, ktorý majú HN exkluzívne k dispozícii, hodnotí vládu Smeru za uplynulé tri roky negatívne až takmer 60 percent opýtaných. A až polovica opýtaných si dokonca myslí, že dozrel čas na výmenu Roberta Fica. „Zaujímavosťou je, že sa to zatiaľ neodráža na preferenciách Smeru. Nie je to však ním samotným, ale ponukou na druhej strane politického spektra,“ vysvetľuje sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK.