20.05.2014, 23:57

Bratislavčania ukázali, ako zvárať high-tech

V súťaži Inovatívny čin roka 2013 uspelo zariadenie, ktoré má 4 patenty. Uplatní sa pri výrobe jadrových reaktorov či automobilov

Vo svete je len veľmi málo firiem, ktoré zo zvárania robia high tech záležitosť. Takéto podniky sú v USA, Nemecku a Japonsku. V strednej a vo východnej Európe je však iba jediná – bratislavská spoločnosť Prvá zváračská. Ide o akciovku zamestnávajúcu približne sto ľudí, ktorej biznis stojí na výskume a vývoji. „Na trh sa nám podarilo priniesť unikátnu technológiu, ktorou je elektrónovolúčový zvárací komplex PZ EZ 30 JS Jumbo,“ povedal pre HN generálny riaditeľ a spolumajiteľ Prvej zváračskej Peter Fodrek.

Práve táto novinka priniesla Prvej zváračskej cenu za Inovatívny čin roka 2013 v kategórii Výrobková inovácia. Cenu si firma prevzala včera počas úvodného dňa Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre.

Unikátnosť technológie

Súťaž vyhlásil rezort hospodárstva so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, HN sú hlavným mediálnym partnerom. Technológia, s ktorou prišla Prvá zváračská, je výnimočná tým, že zváranie prebieha vo vákuu pomocou elektrónového lúča. Vďaka nemu sa môžu spájať aj ťažko zvárateľné materiály ako napríklad vnútorné časti jadrových reaktorov či diely do automobilov. „Ide o špičkové zariadenie, ktoré má štyri patenty a naplnilo podmienky súťaže,“ zdôvodnil rozhodnutie Stanislav Jurikovič, hovorca ministra hospodárstva.

Idú do tendrov

Bratislavčania vyvíjajú technológie predovšetkým pre strojárov. Ročne do výskumu a vývoja investujú zhruba 300-tisíc eur. Do elektrónovolúčového zváracieho komplexu vkladá firma veľké nádeje. „Budeme sa snažiť presadiť na nových trhoch a veríme v úspech,“ vraví Fodrek.

V súčasnosti sa firma zúčastňuje na viacerých tendroch pre zahraničné firmy. Hoci ich mená neprezradil, priznal, že jeden tender už vyhrali. V Česku budú dodávať pre firmu, ktorá podniká v oblasti jadrovej energetiky. Hoci Fodrek nechcel povedať ani meno tejto spoločnosti, vzhľadom na špecializáciu Prvej zváračskej by mohlo ísť o Škodu JS, ktorá sa viac ako 50 rokov zaoberá inžinieringom a dodávkami pre jadrovú energetiku.

Úspešnosť v tendroch by sa mohla podpísať aj na zamestnanosti firmy. Tá sa zvýšila už aj vďaka elektrónovolúčovému zváraciemu komplexu. Išlo rádovo o zopár ľudí. Ak by sa však strojárstvo rozhýbalo a Prvá zváračská by skórovala v tendroch, podľa Fodreka by firma vytvárala nové pracovné miesta v oblasti priemyselného výskumu a vývoja.