18.11.2013, 23:59

Rómovia sú paraziti a SNP puč. Na stráž!

Hospodárske noviny sa rozhodli, že nebudú dávať priestor na rozhovor Marianovi Kotlebovi, ktorý postúpil do druhého kola volieb na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. K tomuto rozhodnutiu HN viedlo, že Kotleba:

– šíri extrémistické názory. O Rómoch sa nevyjadruje ako o ľuďoch, ale ako o parazitoch.

– v minulosti pôsobil ako vodca strany Slovenská pospolitosť, ktorá oslavovala klérofašistický slovenský štát. Vo svojom programe ponúkala obmedzenie základných ľudských práv a zavedenie stavovského volebného systému podobného fašistickým režimom z 30. rokov 20. storočia. Stranu v roku 2006 nakoniec rozpustil Najvyšší súd, keďže jej politická činnosť bola v rozpore s ústavou.

– stál v čele viacerých protirómskych pochodov. Do popredia sa dostal najmä v auguste 2009 počas protirómskeho pochodu v Šarišských Michaľanoch, kde musela zasahovať polícia.

- genocídu Židov nazýval takzvaný holokaust, SNP označil za puč a partizánov za banditov

– bol obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd, keď pri oslavách 70. výročia založenia slovenského štátu v Bratislave v prejave povedal „vyskúšajme si teraz demokraciu v praxi“ a zakričal „Na stráž!“. Okresná prokuratúra Bratislava 1 stíhanie zastavila.

– provokoval aj nosením uniformy, ktorá pripomína rovnošaty Hlinkových gárd.

– hlásal, že dá ľuďom do ruky lopaty a krompáče. Ide o slová z knihy Georga Orwella 1984, v ktorej boli ľudia pod neustálym dozorom bez zachovávania ľudských práv.

– v rámci predvolebnej kampane za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja uverejnil vo svojom letáku, že „odstráni nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov“. Prokurátor naňho podal obžalobu za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Okresný súd v Banskej Bystrici stíhanie zastavil z dôvodu neodôvodnenej obžaloby.

– avizuje, že založí Domobranu a dobrovoľníkom z radov „slušných“ ľudí dá možnosť aktívne sa podieľať na ochrane majetku a života. Chce preto rozšíriť právo používať zbraň.

- jeho strana považuje dúhové pochody za manifestáciu úchylnosti

– kúpil pozemok v blízkosti rómskej osady v Krásnej Hôrke. Na pozemku pod hradom stojí sedem načierno postavených domov s rómskymi rodinami. Kotleba sa opakovane vyhrážal, že ich nechá zrovnať so zemou buldozérmi.