09.02.2016, 22:58

Demänovská dolina bola odrezaná od sveta. Silný vietor vylámal stromy

Demänovská dolina bola odrezaná od sveta. Silný vietor vylámal stromy

Na Slovensku bude dnes pršať, snežiť aj fúkať silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústavy (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa. Varuje aj pred povodňami. Tie hrozia na miestach, kde dlhšie prší.

Pršať má prevažne na juhu, juhovýchode a východe krajiny. Úhrn zrážok tam miestami môže dosiahnuť 30 až 50 mm.

Snežiť by malo prevažne v severnejších okresoch krajiny. V niektorých by mohlo napadnúť 15 až 25 cm nového snehu. V polohách nad 900 m ešte viac, 25 až 50 cm nového snehu.

Vietor na celom Slovensku
Vietor potrápi zrejme celú krajinu. Na väčšine územia môže mať v nárazoch rýchlosť 18 až 22 m/s (60-80 km/h). Na hrebeňoch hôr môže fúkať nárazový vietor s rýchlosťou 26 až 32 m/s (90-120 km/h).


V severných okresoch, kde môže snežiť aj fúkať vietor, by si mali vodiči dávať pozor na snehové jazyky. Tvoriť sa môžu miestami na horských priesmykoch.

Pred povodňami varujú hydrometeorológovia napríklad v okolí Prievidze, Levíc, Banskej Bystrice, Lučenca, Rimavskej Soboty, Rožňavy, Košíc či Michaloviec. Pozor by si teda mali dávať okresy v okolí Hornej Nitry, Dolného a Horného Hronu, Ipľa, Slanej, Hornádu, Hnilca, Bodvy, Torysy, Bodrogu.

Pre tieto oblasti vydal SHMÚ výstrahu prvého stupňa. Ten upozorňuje na jav, "ktorý môže spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo, škody na majetku menšieho rozsahu". Podľa hydrometeorológov sa môže vyskytnúť aj niekoľkokrát do roka.

Demänovská dolina bola odrezaná
Demänovská dolina v Nízkych Tatrách bola odrezaná od sveta. Pre popadané stromy a silný vietor bola cesta úplne neprejazdná, píše facebookovská stránka Liptov112.sk

Polícia musela odstaviť autá už na záchytnom parkovisku pred vstupom do doliny. Podľa informácií webu ostali na mieste odrezaní aj hasiči, ktorým boli na pomoc vyslaní kolegovia. Situácia sa vylepšila až po polnoci a cestu opäť sprejazdnili.

 

AKTUÁLNE V DEMÄNOVSKEJ DOLINE! Situácia je naozaj vážna!

Posted by Liptov112.sk on Tuesday, February 9, 2016

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred vetrom pre veľkú časť Slovenska aj na stredu. Okrem toho sú aj výstrahy pred dažďom, snehom a závejmi. 


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.