21.01.2016, 00:00

Fico odmietol požiadavky učiteľov. Tisíce detí zostanú nútene doma

Dnes bude minister školstva rokovať s iniciátormi štrajku. V pondelok zrejme nepríde do práce vyše osemtisíc pedagógov.

Kedysi veľavážená osoba, dnes živoriaci odpadlík. Slovenský učiteľ. Vzdeláva a vychováva pritom budúcu generácie, avšak podľa platy. sk za podobnú mzdu, akú dostáva napríklad smetiar. V rámci štatistík OECD sa nachádza na chvoste. Zarába aj najmenej z krajín V4. „Túto prácu robím rada, ale štát ma tlačí do toho, že pravdepodobne budem musieť zo školstva odísť, pretože nie som schopná si z výplaty pokryť náklady na vlastný život,“ povedala učiteľka Gymnázia Metodova Barbora Kaľavská. Bratislavské gymnázium sa spolu s ďalšími vyše štyristo základnými a strednými školami rozhodlo v pondelok neotvoriť svoje brány žiakom a vstúpia do ostrého neobmedzeného štrajku.


Čítajte viac: Učitelia sú na prahu štrajku


Štrajk je pre niekoho luxusom

Doteraz sa do štrajku zaregistrovalo takmer osemtisíc učiteľov, čo je necelých deväť percent zo všetkých slovenských učiteľov základných a stredných škôl. „Mnohí by sa do štrajku aj zapojiť chceli, ale nemôžu, pretože aj párdňový výpadok ich príjmu by im spôsobil vážne problémy,“ povedal člen štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov Branislav Kočan.

Iniciátori štrajku dali vláde ultimátom – buď splnia ich požiadavky alebo v pondelok nenastúpia do práce. Minister školstva Draxler sa má so zástupcami učiteľov stretnúť dnes. Doteraz im však neponúkol riešenie, ktoré by učiteľov odradilo od vstúpenia do pondelkového štrajku.

Premiér štrajky podporovať nemusí

Organizátori štrajku pritom Ficovi vyčítajú, že ešte v roku 2003 tvrdil, že štrajk je logickou a nevyhnutnou reakciou učiteľov a zástupcov školstva na politiku vlády. Dnes však podľa iniciátorov o nich záujem nejaví. „Predseda vlády Robert Fico nemusí podporovať štrajky učiteľov, lebo jeho prvá a druhá vláda im súhrnne zvýšila platy o päťdesiat percent,“ uviedli na margo toho z tlačového odboru úradu vlády.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.