03.12.2013, 11:46

Slovenskí žiaci výrazne zaostávajú za svetom, tvrdí štúdia

V testovaní 15-ročných žiakov skončili tí zo Slovenska pod priemerom.

Slovenskí žiaci zaostávajú za rovesníkmi z vyspelých krajín sveta v matematike, čítaní aj prírodných vedách. Pritom vo všetkých troch predmetoch dosiahli horšie výsledky ako pred tromi rokmi. Organizácia OECD združujúca najvyspelejšie krajiny sveta dnes zverejnila medzinárodnú štúdiu PISA založenú na testoch pol milióna 15-ročných detí z viac ako šesťdesiatich krajín sveta. Slovensko sa za uplynulé tri roky v celosvetovom rebríčku prepadlo do podpriemeru. „Dobrá“ správa znie, že Slovensko je vo svete príkladom, že za málo peňazí je možné podať slušný výkon – Spojené štáty totiž vynakladajú na vzdelanie dvakrát viac peňazí ako slovenské vlády.

Prvé priečky obsadili ázijské krajiny – Čína, Južná Kórea, Singapur a Japonsko, v prípade Číny však išlo o vzorky žiakov z najvyspelejších častí krajiny – hlavného mesta, či bývalých kolónií. Medzi svetovú špičku sa opäť prebojovalo Fínsko, či Holandsko, vynikajúce výsledky dosiahli Estónsko a Poľsko. OECD v tohtoročnej štúdii upozorňuje na pokroky krajín, ktoré investovali do reformy svojho vzdelávacieho systému – Izrael, Nemecko, či Poľsko. Posledným dvom menovaným sa to podarilo najmä vďaka väčšej starostlivosti o študentov zo zlého sociálneho prostredia.

„Je dôležité dať každému žiakovi šancu uspieť a najlepšie vzdelávacie systémy sveta dokazujú, že to je možné. Majú na všetkých študentov vysoké nároky, priťahujú do školstva najtalentovanejších učiteľov a kombinujú profesnú samostatnosť s kultúrou spolupráce medzi učiteľmi a školami,“ uviedol k najnovšej správe viceprezident OECD pre vzdelávanie Andreas Schleicher. Prieskum PISA sa uskutočňuje každé tri roky, ten aktuálny sa sústredil na matematiku a žiaci ho absolvovali ešte v roku 2012.


Kompletné výsledky testovania zo všetkých predmetov nájdete tu.